Bu Canlıları Daha Önce Hiç Görmediniz

Arkadaşlar bu ay sizinle paylaşmak istediğim konu ‘Su Altında Yaşayan En Garip Canlılar’. Bu konuyu seçmeye babamla geçen hafta izlediğimiz bir belgeselden sonra karar verdim çünkü burada izlediğim balıkları daha önce hiç duymamıştım ve görmemiştim. Şimdi isterseniz ilk balığımızla başlayalım.

  1. VARİL GÖZLÜ BALIK

bb1
Barreleye adı da verilen bu tuhaf derin su balığın şeffaf bir başı ve boru gözleri var. Bu balıklar Atlantik, Pasifik ve Hint Okyanuslarının tropikal ılık sularında ve yaklaşık 400 ile 2500 metre dipte bulunur. Başındaki şeffaf, sıvı dolu kalkanında dönebilen son derece ışığa duyarlı gözleri var ve başının içindeki tüp şeklindeki gözleri parlak yeşil merceklerle kaplı. Balık, yiyeceğini ararken, gözler yukarı doğru gelir. Balık beslenirken ise karşıya bakıyor. Balığın ağzının üzerindeki iki leke göz değildir. Bunlar, insanın burun deliklerine benzeyen koku organlardır.

  1. AKSOLOTL

            c

Meksikalı yürüyen balık olarak da bilinen bu sevimli görünümlü canlı, aslında bir balık değil, bir amfibi ve kaplan semenderinin yakın bir akrabasıdır. Aksolotl yetişkinliğe kadar yavru özelliklerini korumanın nadir özelliklerinden olan, neotoniktir. Meksika şehri yakınlarındaki Xochimilco’nun göl kompleksinde bulunur ve birçok semenderden farklı olarak suda kalıcı olarak yaşarlar.

  1. Dumbo Ahtapot

d d1

Bu ahtapot deniz tabanında yaşar ve bütün ahtapot türlerinin en derinde yaşayanı olarak bilinir. Onların belirgin kulak benzeri yüzgeçleri Disney uçan fil karakteri Dumbo’ya benzer şekilde yanal gözlerinin üstünden çıkıntı yapar .Bu yüzden ona bu isim verilmiştir.Aynı zamanda Fil-Ahtapot adlı bir gruba aittirler çünkü yüzerken aynı zamanda bir şemsiyeye benzerler.

  1. Blob Balığı(Blob Fish)

e e1

Bu balığı görmek çok zor çünkü Avustralya’da derin denizlerde yaşıyor. Ayrıca Tazmanya kıyılarında ve Yeni Zelanda sularında yaşıyor. Suyun 3000 metre altında yaşadıkları için suyun basıncı derilerine bu görünümü vermiş. Vücut yoğunluğu olmadığı için yemek için enerji tüketmesi gerekmez. Bunun yerine, sadece ağzını açar ve yoluna giren herhangi bir deniz yaratığını midesine indirir.

(Visited 1.313 times, 1 visits today)