Bu Cinsiyet Ayrımı Neden?

Mesleklerimize karar verirken toplumu dinlememiz ne kadar doğru?

Hayatımızda çok büyük yer kaplayan mesleklerimizi seçerken toplum baskısı altında ister istemez kalıyoruz.

Toplum genelde bizi maddi getirisi yüksek olan mesleklere yönlendiriyor. Yönlendirmelerinde ise seçilecek mesleği kadın erkek mesleği olmak üzere ayırıyor. Bu durum sonucunda da meslek hayatımızın kalitesini her açıdan düşmüş oluyor.

Az gelişmiş ülkelerde daha belirgin olmakla beraber bütün dünya ülkelerinde erkeklerin kadınlardan üstün olduğu ve kadınların her mesleği yapamayacağı yönünde bir anlayış yaygın olarak gözlemlenmektedir.

Sanayi Devrimi’nden önce makineleşme az olduğundan güç gerektiren işlerin erkekler tarafından yapılması mantıklı görünüyordu. Çünkü bütün işler beden gücü gerektiriyordu. Mesela tarla sürülürken saban kullanılıyordu, binaların inşaatında kullanılan ağır taşlar sırtlarda taşınıyordu. Evlerde de kadınlar için yeterince yapılması gereken iş vardı. Çocukların bakılması kadınların göreviydi. Çalışan, yorulan, yaralanan erkeğine bakmak kadının göreviydi. Erkekler avlanarak, tarlayı biçerek yiyecekleri elde ederken kadınlar da erkeklerin evlerine ulaştırdıklarını kışa kadar bozulmadan korunmasıyla yükümlüydü. Hayatın devam ettirilmesi çok zordu.

Günümüzde beden gücünün kullanımı ne kadar gerekiyor?

Yenileşme hareketlerinin sonucunda beden gücü yerini makinelere bıraktı. Tarımda saban yerine traktör, inşaatta yük taşımak için insan kullanımı yerine vinç kullanımı başladı. Bütün bunların dışında hayatımızı kolaylaştıracak birçok makine de geliştirildi. Mesela evlerimizi temizleyen robotlar. Kaldırım döşeyen makineler hatta ve hatta en basitinden buzdolapları bile beden gücü kullanımı ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır.

Madem beden gücüne ihtiyaç kalmadı neden hala mesleklerde cinsiyet ayrımı devam ediyor?

Otomobil kullanımını düşündüğümüz zaman aklımıza ilk olarak erkekler geliyor. Hele hele şoför denildiğinde. Oysaki kadınlar da rahatlıkla otomobil hatta kamyon, otobüs kullanabilirler. Ancak bir kadını şoför olarak görmek bizi çok şaşırttığı için haberlere konu olarak bile kullanabiliyoruz.

kadın şöför ile ilgili görsel sonucu

Gelişmiş toplumlara baktığımızda yavaş yavaş kadınların da onlara layık görülmeyen işlerde çalışmaya başladıklarını görmekle beraber resim, müzik, edebiyat, siyaset, felsefe, bilim dalları da dahil olmak üzere insanlık için çok büyük önem arz eden mesleklere yeteri kadar katıldıklarını görememekteyiz.

Bana göre mesleklerin cinsiyetlere ayrılması doğru değildir. Çünkü kadınların da erkeklerin de bütün işleri yapabileceğine inanıyorum. Ancak ısrarla erkek ve kadın arasında fark olduğu iddia edilirse iki erkek veya iki kadın arasında da birçok fark olduğu bilinmelidir. Mesela iki erkeği karşılaştıracak olursak bir tanesi sarışınken diğeri esmer, biri daha kuvvetliyken diğeri daha akıllıdır.

Bireylerin meslekler için farklı tercihleri olabilir. Ancak kadın ve erkeğin farklı mesleklerde çalışması gerektiği düşüncesi bir ön yargıdır. Kadının da erkeğin de kurtulması gerekir.

Sizce de gerçekten mesleklerin cinsiyeti var mıdır?

Doğa Evgür

(Visited 216 times, 1 visits today)