Loading 2019 New Year red creative festive banner with progress bar. Vector background.

Bu Yıl Neler Karıştırdık?

İyisiyle, kötüsüyle(daha çok kötüsüyle) bir yılı daha geride bırakmak üzereyiz. Peki bu on iki aylık süre zarfında neler oldu?

Münir Özkul hayatını kaybetti, OHAl altıncı kere uzatıldı, İstanbul’da zarar ettiklerini ileri süren halk otobüsü sahipleri kontak kapattı, Stephen Hawking hayatını kaybetti, Ülkü Tamer hayatını kaybetti, Fenerbahçe-Beşiktaş maçında olay çıktı, Cumhuriyet tarihinin ilk şeker fabrikası olan Alpullu Şeker Fabrikası satıldı, Ankara’da olan sel altyapı problemleri yerine beş yüz yılda bir olacak bir yağmura bağlandı, yirmi bin yedi yüz otuz altı geçerli oyun on altı bin doksan ikisini alarak Fenerbahçe’nin yeni başkanı Ali Koç oldu, Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce elli günde yüz yedi miting yaparak bir rekora imza attı, %84.3 katılım oranı ile Türkiye Cumhuriyeti’nin en yüksek katılım oranlı seçimi yapıldı, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde yolcu vagonlarından bir kısmının raydan çıkması ile yirmi dört kişi hayatını kaybederken üç yüz on sekiz kişi de yaralandı, iki sene süren OHAL süreci bitti, 21. yüzyılın en uzun kanlı ay tutulması gerçekleşti, ABD Rahip Brunson krizi sebebiyle Türkiye’ye yaptırımlar uygulamaya başladı, Galatasaray-Akhisarspor mücadelesi ile Türk futbolunda VAR sistemi dönemi başladı, Brezilya’dan ithal edilen dört bine yakın hayvanda şarbon hastalığı olduğu ortaya çıktı, gazeteci Cemal Kaşıkçı İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna girdikten sonra bir daha çıkmadı, döviz Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en yüksek kurlara ulaştı, serbest bırakılmayacağı söylenen FETÖ’ye yardım ve yataklıkla yargılanan Brunson serbest bırakıldı ve daha niceleri…

Genel olarak bakıldığında pek parlak bir tablo gibi görünmüyor olsa da her şey ülkemizden ibaret değil. Suudi Arabistan’da kadınlar artık özgürce stadyuma gidip futbol maçı izleyebiliyor, Elon Musk ve SpaceX ekibi sayesinde artık roketler dikey olarak Dünya’ya geri iniş yapıp tekrar kullanılabiliyor. Bu da uzay seyahatlerine ayrılan bütçeyi ciddi bir şekilde azaltıyor. Bunun yanında birtakım “bağımlılık yapan maddeleri iyiymiş gibi lanse etme” içerikli sözler içeren şarkılar yazıp söylediği için hapis yatan sanatçılar birer birer çıktı. Bunun gibi haberler bizi mutlu etse de hiç kimse 2018 senesinde ülke genelinde yaşadığımız kötü olayların iyilerden ağır bastığını inkâr edemez.

Yeni yılda kimse hiçbir istenmeyen olayların yaşanmayacağını söyleyemez. Umarım yeni yılınız daha az olaylı, daha mutlu, bol kitaplı, bol edebiyatlı, bol müzikli ve en önemlisi de bol bloglu geçsin.

 

 

Kaynakça:

https://www.tarihtebugun.org/tarihte_bu_ay/aralik_ayi.html

https://biyografi.info/tarih/2018

(Visited 60 times, 1 visits today)