Bu Yılın Bana Kattıkları

Kimimiz 2019’da çok güzel anılar biriktirdi, kimimiz çok kırıldı ama hepimiz bir şeyler öğrendik bu geçen yıldan. Umarım hepimiz bu konuda mutabıkızdır. Gönlümden geçen, herkese bu yılın bir şeyler katmalısıdır. İyi veya kötü bir şeyler öğrenmiş olmanızı isterim. Umarım ki, gelecek yıl bu yıldan daha iyi geçer sizin için. Eğer bu yılınız siz için umduğunuz gibi geçmediyse de meyus olmaya gerek yok! İyi anılarınıza biraz daha güzel şeyler eklemek için önünüzde uzun bir yıl var…

Öncelikle bu yıl yaşadığım kendi deneyimlerimi anlatmak isterim. Bu yıl çok fazla hata yaptım, hem ailem için, hem arkadaş çevrem için, hem de derslerim için. Eskiden olsa bu yaptıklarımı rahatlıkla anlatamazdım veya anlatsam bile hata olarak nitelendirmezdim. Çünkü kendimi hep en iyisini, en güzelini yapan biri olarak tanımlamak isterdim. Çünkü mükemmel olmalıydım kanımca. Oysa sürekli hareket halinde olan bir canlının hata yapmaması ne mümkün! Bitki değiliz sonuçta, tek derdimiz Güneş’in olduğu yöne doğru bedenimizi çevirmek değil. Düşünüyoruz, seviyoruz bir şeyleri veya birilerini. Dolayısıyla illaki yanlış kararlar alıyoruz bilmeden veya bilerek. Önemli olan onlardan ders çıkarmak, öğrenmek. Sanırım bu yılın  bana kazandırdığı şey bu oldu. Ben bu yıl hata yaptım demeyi öğrendim, yanlışlarımı kabulledim ve  onları elimden geldiğince düzeltmeye çalıştım. Başımı kaldırıp odamki küçük camımda namütenahi gökyüzüne baktım ve düşündüm. “Nerede hata yaptım? Kimlerin kalbini kırdım?” Sorguladım teker teker yaşamımı. “Gerçekten yaşıyor muyum?” O an anladım ki, işte o zaman gerçekten yaşamaya başladım. Sanırım yaşım gereği de birazcık olgunlaştım.

Gelecek seneden dileğim, kendimle daha barışık olmam, daha fazla kendimi eleştirmem ve beni eleştirenlere daha fazla kulak kabartmam. Bu sayede daha mutlu olduğumu fark ettim. Çünkü artık harika olmadığımı biliyorum, davranışlarımı daha iyi biliyorum. Artık attığım her adımı düşünüyorum.

Ayrıca hemdem seçiminde daha dikkatli olmak istiyorum. Çünkü geçmişteki arkadaşlık ilişkilerim pek iyi sayılmaz. Bana gerçekten bir şey katabilecek insanlar istiyorum hayatımda. Sadece benimle lüks bir arabaya binen değil de zamanı geldiğinde benimle birlikte otobüse binebilecek gerçek dostlar istiyorum. Başkalarıyla konuşarak anlaşamamaktansa onlarla sessizlikte bile onları anlamak ve beni anlamarını istiyorum. Bence bu sayede yılım daha güzel geçer.

Birazcık merdümgiriz bir insan sayılırım. Kalabalıktan çok fazla hoşlanmam. Hafta sonu arkadaşlarımla sinemaya gitmektense evde yalnız başıma müzik dinleyip okuduğum kitapların satırları arasında kaybolmayı yeğlerim. Bu insanlardan korktuğumdan veya utandığımdan değil. Sadece hayatın hızlı temposunda kendime zaman ayırmak istiyorum, başkalarına değil. O yüzden yeni yılda umarım daha fazla kendime ayıracak vakti elde ederim. Onun için de önce planlarıma sadık kalmayı öğrenmeliyim.

Kısacası, yeni yıldan para, başarı gibi şeyler beklemiyorum. Sağlıklı bir birey olup kendimi geliştirmeyi diliyorum. Biliyorum ki eğer kendimi geliştirirsem zaten para da başarı da gelir, onlar benim için ikinci plandalar. Önemli olan kendi gelişimim. Kendi gelişimimi tamamlamak istiyorum da denilebilir ama en çok istediğim şey önümüzdeki yıl daha fazla hata yapmak. Çünkü bu yılda öğrendim ki öğrenmenin en iyi yolu hata yapmak! Dilerim ki sizin de yeni yılınız istediğiniz gibi geçer ve sağlıklı, mutlu bir birey olursunuz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Visited 122 times, 1 visits today)