Buckingham Sarayı

Uzun yıllar boyunca İngiliz kraliyet ailesine ev sahipliği yapmış olan ve monarşinin simgesi olan Buckingham Sarayı Londra’nın en çok turist çeken noktalarından biridir. Her yıl 50.000’den fazla turist Buckingham Sarayı’nı ziyaret etmektedir. Mimarisi ve tarihi ile ilgi gören bu saray ” Buckingham Dükü John Sheffield tarafından 1705 tarihinde bir kır evi olarak tasarlanmış ve inşa edilmiştir.” Bina ilk olarak 1763’te 3. George tarafından satın alınmıştır. Zaman içinde sarayda bazı değişiklikler yapılarak günümüzdeki halini almıştır. Buckingham Sarayı’nın 19 devet odası, 52 kraliyet ve misafir yatak odası, 188 görevli odası, 92 ofis ve 78 banyo da dahil olmak üzere  toplam 775 tane odası vardır. Aynı zamanda bir yerden okuduğum bir bilgiye göre Buckigham Sarayı’nda toplam 1,514 kapı ve 760 pencere bulunmakadır.

Buckingham Sarayı’nın dış mimarisini anlatacak olursam; ön cephesinde 6 tane sütun ve birçok pencere bulunmakta, sarayın ön cephesinin alt kısmı çizgili motiflere sahiptir ve ayrıca uzun yıllar boyunca kraliyet ailesi üyelerinin sayısız defa halkı selamladığı balkon da binanın ön cephesinde bulunmaktadır.

Buckingham Sarayı’nı gördüğümde mimarisi ile çok ilgimi çekmişti. Dikkatimi ilk çarpan şey ne kadar çok pencere olduğuydu. Binanın önü ise oldukça kalabalıktı, fakat belki de kış mevsimi olması sebebi ile beklediğimden çok daha az sayıda insan olduğunu söyleyebilirim. Sarayın içini görmeyi çok istememe karşın; saray yalnızca yaz aylarında limitsiz sayıda ziyaretçi için açık oluyor ayrıca ocak, aralık ayları ve Paskalya tatilinde ise sınırlı sayıda kişiyi içeri alıyorlar.

Buckingham Sarayı’na gittiğinizde karşısındaki meydanda bulunan anıt dikkatinizi çekebilir. 1911 senesinde yapımı tamamlanan bu anıtın adı Victoria Anıtı’dır. Kraliçe Victoria anısına yapılmıştır ve Buckingham Sarayı’nın tam karşısında yer almaktadır.” Heykeltıraşı Sör Thomas Brock’tur. Çevresi mimar Sör Aston Webb tarafından 2.300 ton beyaz mermerden inşa edilmiştir.” Aynı zaman da heykel Birleşik Krallık’ın deniz gücünü simgeler.

Türkiye’de de Buckingham Sarayı gibi birçok ünlü saray mevcut. Benim bu saraylardan en çok sevdiğim İstanbul’da bulunan Dolmabahçe Sarayı. Bu iki sarayı kıyaslayacak olursam; öncelikle görünen odur ki ikiside görkemli bir mimariye sahip. Bu iki saray arasında mimari olarak Dolmabahçe daha çok hoşuma gidiyor.  Ne kadar Buckingham’ın içini görememiş olsam da internetteki görsellerde gördüğüme göre bence Dolmabahçe’nin iç dizaynı da daha güzel ve daha görkemli. Aynı zamanda Dolmabahçe, İstanbul Boğazı’na bakması nedeni ile daha güzel bir konuma sahip.

 

Sonuç olarak eğer Londra’ya giderseniz İngiltere’nin simgelerinden biri olan Buckingham Sarayı’nı görmenizi tavsiye ederim.

KAYNAKÇA:

Londra Buckingham Sarayı

https://tr.wikipedia.org/wiki/Buckingham_Saray%C4%B1

https://tr.wikipedia.org/wiki/Viktorya_An%C4%B1t%C4%B1

https://www.royal.uk/royal-residences-buckingham-palace

 

(Visited 289 times, 1 visits today)