Budaladan Hallice

Mütevazılık mı egoistlik mi ? Kendini aynada gördüğün halin gibi düşünüp beğenmek mi yoksa beğenilmeyecek herhangi bir yön bulana kadar didik didik inceleme yapmak mı ? Temeldeki kendine güven problemleri aslında bu sorular ile başlıyor. İnsanlar ne kadar kendini beğenmek istese de bu o kadar kolay olmuyor, olamıyor.

Bir zamanlar Mevlana demiş ki “Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken sen ‘hiç’ ol” ben şahsen bu söze kesinlikle katılmıyorum. Temel, herkesçe kabul gören doğrular ve şahsi doğrular asla göz ardı edilemez bazı gerçekliklerdir. İnsanların mütevazı olması gereken çok konu olsa da bazen kendini de öne çıkarması gerekir. Mütevazılığa kendini çok kaptırmak da bir süre sonra olmadığın bir kişi olarak yaşamaya eş değerdir. Bence yine fazla mütevazılık halihazırda olan yetenek ve özelliklerinizin de zamanla körlemesine yol açar. Bu da bomboş bir hayat yaşamakla aynı şeydir, kendini geliştirmeyi başaramamış olduğu yerde duran hatta geriye bile giden bir yaşamdır bu aslında bakarsanız.

Demek istediğim şey asla mütevazı olmayın hep kendinizi başkalarından üstün görüp övün değil asla. Ancak eğer her konuda mütevazı olursanız kendinizi geliştirmeye ve ilerletmeye de açık değilsinizdir bence. Ayrıca her insanın başarılarının başkaları tarafından takdir görmesi ve beğenilmesi onları mutlu eder bu nedenli siz bir “budala” olup bunları kabul etmezseniz buna tevazu da denemez.

Uzun lafın kısası bana kalırsa, Montaigne’nin ” Kendini olduğundan az görmek tevazu değil, budalalıktır.” sözü bütün konuyu yedi kelimede özetlemenin en harika hali. Sonuçta insanın kendini olduğundan yüksek görmesi de küçük görmesi de hiçbir şekilde iyi bir şey değildir ki. Herhangi bir konuda iyi olan bir kimse neden illaki kendi içinde bir negatiflik arasın, bu çok saçma bir şey. Bu düşünce insanı iyiye asla götüremez, insanı hep olduğundan daha bile dibe iter. Her seferinde dibe gire gire artık hiç çıkamaz ve kendini gördüğü o küçük karaktere bürünür insan yavaş yavaş. Aradaki o ince çizginin farkında olup kıvamında bir mütevazılık gösterdiğiniz an bütün raylar yerine oturmuş olur zaten. 

(Visited 57 times, 1 visits today)