Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Sadece mutfakta yemek yapan, çocuk bakan ve ev işleri yapan kişiler değil onlar. Kadınlar da erkekler gibi artık her yerde varlıklarını hissettiren bireyler oldular.

Size dünyanın en güzel kadınından Mustafa Kemal Paşa’nın annesi Zübeyde Hanım’dan  söz etmek istiyorum. Zübeyde Hanım on dört yaşına Ali Rıza Bey ile evlenmiştir. Zübeyde Hanım o dönemde okuma yazma oranı çok az olduğu için okuryazar olması nedeni ile ona Zübeyde Molla da denmiştir. Atatürk’ten önce doğan çocuklarını kaybetmiş ve zor bir hayat yaşamış ama buna rağmen Mustafa Kemal’i çok iyi yetiştirmiştir. Biz,  muhteşem bir lider yetiştirdiği için ona minnettarız.

Benim hayranlık duyduğum kadınlardan bir diğeri de  Sabiha Gökçen’dir. Sabiha Gökçen denilince birçoğumuzun aklına sadece İstanbul’da bulunan bir havalimanı gelmektedir. Kendisi gökyüzüne çıkan ilk kadın pilotumuzdur.

1913 yılında Bursa’da doğmuş, babasının ve annesinin ölümünden sonra Atatürk tarafından evlat edinilmiştir. Sabiha Gökçen iyi bir eğitim almış ve başarıları ile gururumuz olmuştur.

Bunun gibi gurur kaynağı olan kadınlarımız oldukça fazla olup, onlarla ne kadar gurur duysak azdır.

(Visited 140 times, 1 visits today)