Beyaz Perdede Bugün

               

               Sinema ve dizi, hayatımızın vazgeçilmezleri arasında uzun zamandır yer alıyor ve gün geçtikçe de değeri artıyor. Her ay birbirinden farklı birçok yapıma tanık oluyoruz. Bu aralık ayı ise beklenilenden daha güzel filmlerle karşıladı bizi.

2 Kasım’da vizyona girmesine rağmen hala vizyonda olan ve vizyona girdiği günden itibaren kimsenin dilinden düşürmediği film  ”Bohemian Rhapsody” kasım ve aralık aylarına damga vuran filmler arasında tahtını kurmuş durumda. 1970 yılında kurulan ve tüm dünyada albümlerinin 300 milyondan fazla satmış olduğu İngiliz rock grubu Queen‘in solisti Freddie Mercury‘nin hayatını konu alan film, Queen severler tarafından çok beğenilse de bazı eleştirmenler filmin güzel uyarlanmadığını ve gerçekle uyuşmadığını savunuyorlar. Herkes gibi ben de filmi çok başarılı buldum. Filmin oyuncu kadrosu, kostümler, filmde yer alan sahneler…Filmin her bir karesi çok kaliteli ve gerçek yansıtılmıştı.

 

          Yerli filmimiz olan ”Şampiyon” ise yine biyografik türde bir film olup çok konuşulan filmler arasında ilk sıralarda. Film, efsane yarış atı Bold Pilot sayesinde bir araya gelen Halis Karataş, Bold Pilot‘ın daimi jokeyi, ve Begüm Atman,Türkiye Jokey Kulübü’nün eski başkanlarından Özdemir Atman’ın kızı, arasındaki büyük aşkın hikayesini ve bir at ile insan arasında olan bağın ne kadar kuvvetli olabileceğini konu alıyor. Halis Karataş’ın Ekin Koç, Begüm Atman’ın ise Farah Zeynep Abdullah tarafından canlandırıldığı filmin ünlü replikleri arasında yer alan ”İki canlı birleşecek ama sonuç iki olmayacak.” cümlesinin geçtiği sahne ise izleyiciler tarafından en çok beğenilen sahneler arasında.

 

           Aralık ayına damgasını vuran bir diğer film ise senaryosu J. K. Rowling tarafından yazılan 2018 yapımı ABD-Birleşik Krallık fantezi filmi olan ”Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları’‘. Fantastik Canavarlar serisinin ikinci filmi olan bu film çoğu severler tarafından beğenildi bu yüzden de filme büyük beklentilerle gittim fakat filmin beklentilerimi karşıladığını söyleyemem. Filmde bize gösterilen ama açıklanmayan bir sürü olay vardı ve filmden sonra bir sürü soru işareti ve bilinmezlikle dolmuştu kafam. Belki de insanların filmi sevmelerinin sebebi bu merak unsurlarıdır. Bir diğer şey ise filmden önce yayımlanan fragmanlarda gösterilen bazı sahnelerin filmde yer almamasıydı. Bunlara rağmen filmdeki efektler çok gerçekçi ve kaliteliydi.

 

 

            Bahsedeceğim son film ise 28 Aralık’ta vizyona giren film ‘‘Aquaman”. Genellikle negatif eleştiriler alan DC Sinematik Evreni, şansını bu sene  yeni bir orijin filmiyle denemeye ve 2018’i bu filmle kapatmaya hazırlanıyor. Henüz eleştirmenlerin ilk yorumları yeni yeni yayımlanmaya başlansa da filmin hayli olumlu eleştiriler aldığı söyleniyor. Belki de bu film sayesinde DC lanetini kırabilir.

 

(Visited 216 times, 1 visits today)