Bugünmü Yarınmı?

Günümüzde çoğu yatırımca uzayda yaşam kurulabileceğine inanıyor ve yatırım yapıyor. Bu yatırımlar belki bir gün çok değerlenecek belki de ölü yatırım olarak çöpe gidecek. Bu yatırımcının bakış açısına bağlı olan bir şey. Bazı insanlar ise günümüzdeki sorunları göz önünde bulundurmak istiyor. Bana göre ikisinede elbette yatırım yapılmalı fakat günümüzü kurtaramassak geleceği güzel bir şekilde veya hiç yaşayamayız öyle değil mi?

 

Uzayda kolonileşmek güzel bir fikir ve çok yaratıcı ve güzel bir fikir fakat günümüzdeki hızıyla  ilerlediğinde bu uzun vadeli bir olay. Uzun vadeden ziyade günümüzde 1.5 milyar insan kötü şartlar altında veya aç bir şekilde yaşıyor, şuan ki şartlar altında hala yaşayabiliritesi olan bir dünyamız var. İyi yatırımlarla dünyanın ömrü uzayacaktırda. Uzay başlığında yatırımlar yapıp gelişip  ilerlerken aynı zamanda yoksul insanlara yardım, hava kirliliğini önlemek için bazı önlemler, enerjiyi karşılamak için daha çok rüzgar tribünü veya güneş paneli satın alıp uygun noktalara koymak gibi dünyamızın ömrünü uzatacak eylemlerde yapılabilir. Bunu yapan yatırımcılarda var. Örneğin; Elon Musk, SpaceX şirketini kurucusu ve Mars gezegeninde koloni kurmak için kafayı bozmuş durumda, fakat aynı zamanda elektrikli arabalar üretip hava kirliliğini azaltmak için araba markası bile çıkardı. Bu arabalar Türkiye gibi ülkelerde normal aileler tarafından alınması çok zor bir araba olsada.

Böyle düşünen insanlar olduğu gibi uzayda kolonileşmeyi hızlandırıp biran önce uzaya taşınmak isteyen bir toplulukta var, her başlığın altında farklı düşünceler olduğu gibi. Gerekçe olarak ise: artık Dünya’nın düzelmeyeceğini ve artık yeni bir gezegene taşınmamız gerektiğini söylüyorlar. Aslında dünyamızı hala düzeltebiliriz. Sadece birlik halinde, el ele verip bazı eylemler gerçekleştirmemiz gerekiyor. Mars’ta hayat kurabileceğimizin kesin bir kanıtıda yok. Yatırımcılarının paralarının çoğu çöpede gidebilir. Paranın çöpe gitmesinden ziyade Dünya’mıza iyi gelcek birşey yapmayarak sadece uzaya odaklanırsak ve buda boşa çıkarsa artık alternatifimiz kalmıyacak. Elimizdekini de kaybetmek istemeyiz değil mi? Yapmamız gereken şey; elimizdeki suyu yere dökmeden yeni bir kaynak bulmak, bunu da sadece hem günümüze hem de geleceğimize yatırım yaparak sağlayabiliriz.

Benim bakış açıma ve böyle düşünen insanların düşüncelerini  temsil ederek; günümüzdeki sorunları göz önünde bulundurarak, uzayda kolonileşmeye veya uzayda yaşam bulmaya yatırım yapmalıyız fakat şuan ki küresel sorunlarımızı çözmeye çalışarak . Yeni kaynak bulmaya giderken elimizdeki suyu dökersek yaşam alternatifimiz kalmaz ve doğal bir şekilde sonumuz gelir. Yatırımımızı hem bugüne, hem de yarınımıza yapmamız gerekiyor.

 

(Visited 47 times, 1 visits today)