Bulutlar Nasıl Oluşur?

Bulutlar yeryüzünden bakıldığında ne kadar güzel gözüküyor değil mi? Elimize alıp oynamak istiyoruz. Farklı farklı şekillere benzetiyoruz. Bazen ak sakallı bir dedeye bazen minik bir kaplumbağaya benzetiriz. Uçaktan da aşağı baktığımızda pamuk gibi sıkmak isteriz ama aslında bulutlar bize oyun oynuyor.Tamamen gazdan yani su buharından oluşuyor. Aslında ne elimize alıp sıkabiliriz ne de üstüne yatıp oynayabiliriz. Peki bu bulutlar gökyüzünde nasıl oluşuyor hiç merak ettiniz mi?

Yeryüzüne yağmur damlaları düştüğü zaman toprağın altında birikiyor ve hava havanın ısınmasıyla birlikte  buharlaşıp gökyüzüne çıkıyor ve bulutlar oluşuyor.

Bulutların her birinin ayrı bir boyutu ve şekli vardır.İki bulutun aynı boyutta veya aynı şekilde olması imkansızdır.

bulut ile ilgili görsel sonucu

Yağmur yağdığında ise su bulutta birikiyor ve yeryüzüne geliyor. Su bulutta biriktiği zaman bulut ağırlaşıyor. Bulutlar birbirine çarptığında elektrik oluşuyor ve şimşek oluyor sesi de gök gürlemesi oluyor.

şimşek ile ilgili görsel sonucu

Yazın bulut olmamasının sebebi ise yağmur yağmadığı için yeryüzünde su birikmiyor.

Bulutların birçok şekli vardır. Bulutların tüm şekillerinin bir ismi yok sadece sık sık rasladığımız ve gördüklerimizin vardır. Bazı bulut türleri bunlardır;

YÜKSEK BULUTLAR (alıntıdır)

  • Cirrus (sirrus)
  • cirrocumulus (sirrokümülüs)
  • Cirrostratus (sirrostratus)

ORTA BULUTLAR

  • ocumulus (Strakümülüs)
  • Stratus (Stratüs)

ALÇAK BULUTLAR

  • Altocumulus (Altokümülüs)
  • Altostratus (altastratüs)

Bulutların içerisinde 1000 ton su vardır ama suyun kafamıza dökülmeyip havada durmasının sebebi bulutların içindeki su taneciklerinin çok küçük olması.

Bulutların tekrar tekrar gökyüzünde olması için devamlı su döngüsü olmalı. Su döngüsü ile beraber kimi zaman bembeyaz oynaması çok zevkli yumuşacık kar oluyor kimi zaman da yağmur yağıyor.

  • Bazen ise yazın güneşin altında yatarken kara kara bulutlar önümüze geçiyor ve çok sinirleniyoruz. İçimizden keşke bulutlar olmasaydı diyoruz ama aslında bulutlar olmasaydı yağmur olmazdı, kar olmazdı, ve en önemlisi hayat olmazdı ve şu anda bu yazıyı okuyamadınız. Yani bulutlar aslında yaşamamız için çok önemli. İyi ki varlar.
(Visited 874 times, 2 visits today)