Kısa Bir Eskişehir Turu

Merhaba arkadaşlar ben Burak bugün sizlere Eskişehir’i anlatacağım.

ODUN PAZARI EVLERİ

Eskişehir’de Türkler ilk olarak buraya yerleşmişlerdir. Karacahisar alındıktan sonra buraya, Bizans tekfurunun yaşadığı yerin karşısına Odunpazarı kurulmuştur. Evler genellikle 2 katlıdır ve ön kısımlarında büyük pencereli sokağa bakan odaları vardır.

SAZOVA PARKI

 

 

 

 

 

Bu parka girdiğiniz zaman kendinizi bir masalın içinde sanırsınız. Bu parkta sizi kocaman bir şato karşılar aynı masallardaki gibi. Bu parkın içerisinde ayrıca Bilim Parkı ve Akvaryum Da var. Bilim parkında deneyler yapmak çok eğlenceli. Son olarak Korsan Gemisini de unutmamak lazım. Üzerinde kendinizi tam bir korsan gibi hissedeceğiniz koskocaman bir gemi ve içerisine girmek serbest. Bu park o kadar büyük ki gezmek için bir tren yolu bile var.

OSMANLI EVİ MÜZESİ

Bu müze Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin dönem milletvekillerinden YEŞİL Efendi lakaplı Hacı İbrahim Efendi tarafından yaptırılmıştır. İnsanlar eskiden yer yataklarında yatarlar. Sabah olup yataklarını buraya koyarlarmış.

 

KURSUNLU KÜLLİYESİ

Burası Odunpazarı’nın merkezi. Karaca Mustafa Paşa Odunpazarı’nın merkezinin neresi olmasını gerektiğini bulmak için ilginç bir yöntem denemiş. Üç tane ciğeri üç farklı yere asmış, bu üç yerden birisi yani burası Kurşunluymuş. Sonra da beklemeye başlamış ve üç ciğeri düzenli olarak kontrol etmiş. Kurşunlu’daki ciğer en son bozulduğu için Odunpazarı’nın merkezinin burası olmasına karar vermiş.

 

ATLIHAN

1850 yılında çevre köy ve kasabalardan gelen insanlar ve atların konaklaması için Takattin Bey tarafından yapıldı. İyi bakılmadığı için zamanla eskiyen han yeniden düzenlenmiş ama şu anda kullanılmıyor. Burada Lüle taşı işleniyor ve satılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Visited 120 times, 1 visits today)