Burası Mükemmel Bir Yer!

Herkese selam ben Mete. Bugün sizlere bahsetmek istediğim ilçe benim için Türkiye’nin nadir bulunan kesimlerinden.

Ilgaz adındaki bu ilçenin çoğunluğunu dağlar oluşturmakta. Kastamonu ve Çankırı illerimizin ortasında bulunuyor. Açıkçası orayı bu kadar sevmemin en büyük nedeni açıkça kayak sporu. Ama sadece bu güzel sporu sağlamıyor birde kayak yapmayanlar için mükemmel bir manzara sunuyor. Bu sadece kayak yapmayanlar için değil kayak yapanlar içinde geçerli bir sebep. Çünkü düşünün etrafınız çamın bir türü olan göknar ağaçlarıyla dolu ve siz bu kadar güzelliklerin olduğu bir manzarada kayak yapıyorsunuz. Aşağıdaki resme bakınca beni daha iyi anlayacaksınız.

Ilgaz Kayak Turu

İşte böyle güzel bir manzaranın olduğu için Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri olduğunu düşünüyorum.

Şu ana kadar hiç kış dışında Ilgaz’a gitme fırsatım olmadı ama uygun olunca gitmek istiyorum. Kışının nasıl güzel olduğunu sizde gördünüz zaten. Yaklaşık 6 senedir aralıksız her sene gidiyorum. Huzur arayanlar için orası bir harika!

Gelelim buranın bence en güzel gezilip kayak yapılacak yerine:

Ilgaz Federasyon Pisti:
Ilgaz Kayak Merkezi Fiyatları 2022 Skipass Ücreti, Oteli » GEZGİN SİTESİ

İlk olarak pistte kayacaklar için bilgiler vereyim:

Pist yeni başlayanlar için biraz zor ve önceden kaymış olan yani tecrübeli kişiler için uygun ve keyifli bir kayak hizmeti sunuyor. Ama eğitim yani ders alma imkanınız var bir ders ücreti 130 TL den başlıyor.

Gitmeden önce kayak satın almadıysanız veya kiralamadıysanız ise günlük kayak kiralama ücreti ise 80 TL den başlıyor.

Telesiyej ile tek çıkış ücreti 15 TL dir. Günlük sınırsız telesiyej kartı ise 100 TL dir.(ikincisi bence daha mantıklı biz babamla günlük 30 kez kayıyoruz:)

1,4 kilometrelik çok uzun olmayan bir pist olmakla birlikte çoğu insanın tercihi burası oluyor.

Şimdi ise piste manzara ve keyif için gidenlere birkaç bilgi vereyim:

Telesiyeje binmeden önce sağda güzel bir kızak kayma yeri var. Orada eğlenebilirsiniz.

Ayrıca zirveden kayan insanları izlemek için oturmak istiyorsanız kesinlikle oturacak taşınabilir sandalyeleri yanınızda taşıyın yine mükemmel manzarada oturabilirsiniz  🙂

Telesiyejle yukarı çıkarken mükemmel bir manzara var. Yukarıya çıkarken kesinlikle tadını çıkarın  🙂

Bu arada tesislere gitmeden önce mutlaka hava durumunu kontrol edin yoksa hiçbir şeyin tadını alamazsınız.(bu önemli çünkü biz babamla gittiğimizde sisten birbirimizi göremiyorduk ve rüzgardan birbirimizi duyamıyorduk bu kayak yapanlar içinde bir uyarıdır!)

Telesiyejle yukarı çıktıktan sonra yukarıda iki tane seçeneğiniz var. Birincisi sağınızda oturup dinlenebileceğiniz manzaranın tadını çıkarabileceğiniz içinizi ısıtmak için oturup salep içebileceğiniz mükemmel bir kafe bulunuyor. Ayrıca içerisi gayet sıcak ve konforlu. O kafe mükemmel!

Solda ise mükemmel bir manzarada mükemmel fotoğraflar çekebileceğiniz kışın bütün nimetlerini size sunan bir orman göreceksiniz. Şimdi size çektirdiğim bir fotoğrafı göstereyim.

Sisi zaten görüyorsunuz anlatmaya gerek yok 🙂

İnşallah anlatabilmişimdir. İnşallah faydalı olur. Kendinize iyi bakın Ilgaz’da kalın :))))

 

(Visited 30 times, 1 visits today)