Büyük Düşman Yapay Şeker 🍬🍭

Öncelikle gerçek şeker ile yapay şekerin ne olduklarına bakarsak, gerçek şekerin bile tehlike saçtığı günümüzde yapay şekerin tam anlamıyla zehir olduğunu anlayabiliriz.

Gerçek şeker ülkemizde de üretilen şeker pancarından elde edilen şeker iken yapay şeker daha az enerji içeren ve daha tatlı olan kimyasal maddelerden elde edilir. Bu nedenle de zararı normal şekere göre kat kat fazladır. Meyve ve sebzeler içinde bulunan şeker de doğal şekerdir ve içlerindeki lifler yapay şekere göre şekerin hızlı sindirimi ve kandaki ani artışının önüne geçer. Oysaki yapay şekerler vücuda hızlıca girer ve zarar vermeye başlar.

Şekerin yıllar içinde kolay elde edilebilir hale gelmesi ve vücuda enerji vermesi zamanla ölçüsüz tüketimine ve bunda bağlı birçok hastalığa neden olmuştur. Tansiyon, insülin direnci, karaciğer yağlanması, obezite ve diş hastalıkları  gibi hastalıklar bu nedenle günümüzün sorunları haline gelmiştir.

Yukardaki nedenlerden dolayı tam bir zehir olan yapay şeker içerikli gıdaların özellikle okul kantinleri başta olmak üzere her yerdeki satışlarının yasaklanması gerekir. Yasaklanmasa bile bizler bilinçli tüketiciler olmalı ve bu ürünleri asla kullanmamalıyız. Mutlaka paketlerin üzerinde yazanları okumalı ve glikoz, sukroz gibi yapay şeker bulunan ürünleri almamalıyız. Kendimizden küçüklere de bunları anlatmalı ve bilinçlendirmeliyiz.

(Visited 14 times, 1 visits today)