BÜYÜK ETKİ

Birisi sizlere soğuk bir yerde mi yoksa sıcak bir yerde mi yaşamak istediğinizi sorsa nasıl bir cevap verirdiniz? Şu anda sizleri duyar gibiyim. Bir kısmınızın denize girmek, akşamları aileyle bahçede yemek yemek gibi emeller sebebiyle yaz, diğer kısmınızın ise yağan karı izlemek, yoğun yağmurda yürümek gibi nedenlerden ötürü kış dediğinizi de duyar gibiyim. Fakat kolayca anlaşılır ki, her iki kesim de seçimlerini kendi mutluluğu üzerine yapıyor. Ancak havanın insan psikolojisine etkisi gerçekten nedir?

Güneşin tam tepede olduğu, sıcak ve nemli bir yaz günü kendinizi marketten elinizde torbalarla gelirken hayal edin. Evin yolunu tuttuğunuz esnada ter damlalarının vücudunuza dokunduğunu, sıcağın vücudunuzu ele geçirdiğinizi de düşünün. Bir anda öfkeniz, siniriniz tavan yapardı öyle değil mi? Bir an evvel kendinizi daha serin bir yere atıp rahatlamak isterdiniz. Gerçek de şudur ki, nem sizin daha öfkeli ve yorgun hissetmenize neden olur.

Şimdi ise kendinizi bir kapalı, yağmurlu bir İskandinav ülkesinin şehrinde hayal edin. Sabah uyandınız, perdenizi açtınız ve camınızı yumruklayan rüzgar, baş ağrıtıcı seviyede gök gürültüsü, yıldırım sesi… Sürekli bir mod düşüklüğünüz olurdu öyle değil mi? Üzücüdür ki bu doğrudur ve üstüne üstelik İskandinav ülkeleri gibi yılın çoğu zamanı havanın kapalı olduğu lokasyonlarda depresyona bağlı intihar vakaları daha fazladır.

Peki daha da derine inmemiz gerekirse havanın kapalılığı insanlarda neden ruh halini düşürür ve depresyon yaratır? Güneş öyle bir gezegendir ki ışınları bizlerin vücudunda bulunan serotonin hormonunu arttırır. Serotonin ise bizim psikolojimizi dengeleyen, mutluluk gibi hisleri veren beyin hücreleri arası iletişime yardımcı olan kimyasala denir. Önceki örneğimle de bu yoldan bağlayabiliriz. İskandinav ülkeleri gibi kapalı ülkeler o ışınlardan mahrum kaldığı için bölgede bulunan insanlarda yeteri serotonin hormonu artmayacağı sebebiyle düşük ruh hali hüküm sürer. Ayrı olarak, ruh halimizi hava durumundan çok gün IŞIĞININ etkilediği söylenmiştir.

Fakat bir gerçek de şudur ki bu hava değişimlerinin etkisi insanlar üzerinde çeşitli sonuçlar yaratabilir. Bunların birkaçından bahsetmiştik, fakat ilave eklememiz gerekirse birkaçı ise şunlardır:Duygusal hassaslık, aktivitelere karşı ilgi azalması, uyku düzenindeki olası değişiklikler, iştah değişiklilikleri…Ayrıca çoğu kadın, erkeklere kıyasla havadaki bu değişimlere daha çok duyarlıdır ve çoğu kadın araştırmalara göre yazın daha mutluyken kışın pek iyi hissetmedikleri fark edilmiştir.

Bizler belki bulunduğumuz lokasyon sayesinde bahsettiğim yerler gibi kötü bir durumda olmasak da havanın ve ışınların bizlerin ruh hali üzerinde gerçekten büyük etkileri bulunmaktadır.

(Visited 26 times, 1 visits today)