Büyük önder: Mustafa Kemal ATATÜRK

Atatürk  hayatım boyunca en çok saygı duyduğum insandır.

Bize okul hayatımız boyunca sevdirmeye çalıştıkları, bilgilerini ezberlettikleri büyük önder Atatürk. Peki size Atatürk hakkında ezberletilen bilgiler dışında neler biliyorsunuz? İşte şimdi öğreneceksiniz.

Biliyor muydunuz, bir zamanlar Yunan kumandanı Trikopis Türklere esir düşmüş. Daha sonra serbest kaldığında, ülkesine dönmüş. Şaşırtıcı olan şudur ki,  Her ölüm yıl dönümünde Atatürk’ün resminin önünde saygı duruşunda bulunmuştur. Yani Atatürk en büyük düşmanında bile böyle bir etki yaratmıştır.

Atatürk sadece Türkler tarafından değil bütün dünya tarafından sevilmiştir. Mesela Norveççede “Atatürk gibi düşünmek” diye bir deyim vardır. Bu deyimin anlamı çözümü olmayan sorunları ya da durumlara sen bir de Atatürk gibi düşün anlamına gelir. Atatürk demokrasiye hep çok önem vermiştir. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti kurulmuş ve Cumhuriyet ilan edilmiştir. Atatürk aynı zamanda çocukları da çok severdi. Hatta çocuklara bir bayram bile hediye etti, herkesin bildiği gibi 23 Nisan. UNESCO’daki bir belge  Atatürk’ün tanımı olarak; “Uluslararası anlayış,işbirliği,barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi. Olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir inkılapçı. Sömürgecilik be yayılmacılığı karşı savaşan ilk önder. İnsan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk,dil,din,ırk ayrımı gözetmeyen  eşi olmayan devlet adamı. Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu.” demiştir.

Ne olursa olsun Atatürk’ü unutmamalıyız ve sevmekten vazgeçmemeliyiz.

Size Atatürk hakkında bir kitap önereceğim: Atatürk Anlatıyor (Adnan Binyazar)

ATATÜRK’ÜN SÖZLERİ

“Milletim beni istediği yere yatırım ama yeter ki unutmasın. ”

“Eğer ülkenin kurtaracak bir lider beklemekteysen, ben size hiçbir şey öğretememişim demektir.”

“Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir. ”

“En büyük savaş cahilliğe karşı yapılan savaştır.”

“Benim kahramanlarım, hayallerini hiçbir şeye satmayan kişilerdir.”

“Beni olağanüstü bir kişi olarak yorumlamayınız. Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir.

“Taş kırılır, tunç erir ama Türklük ebedidir.”

 

(Visited 711 times, 1 visits today)