Büyülü Kitap

Büyülü Kitap

Büyükannesinin evinde yaşayan Ece bir gün üst kata çıkar ve tavan arasındaki odaya girmek ister ama büyükannesi onun tavan arasına girmesine izin vermez. Ece büyükannesine neden girmesine izin vermediğini sorduğunda “o oda çok tozlu ve yerdeki tahtalar çürümüş olabilir” der. Ece yine de pes etmez ve ertesi gün tekrar tavan arasına girmeyi dener ama büyükannesi Ece’yi yine yakalar. Ece’nin merakı iyice artar. Akşam olup Ece’nin büyükannesi uyuyunca Ece yatağından sessizce kalkar ve tavan arasına çıkar etrafı kurcalarken tozlu ve büyük bir kitap bulur. Kitabın içinden çok büyük ve parlak bir ışık belirir ardından kitap Ece’yi içine doğru çeker. Ece kitabın içine girdiğinde yüksek bir dağdan aşağı yuvarlanıyormuş gibi hisseder. İlk başta Ece çok korkar çünkü nereye düştüğünü bilmez. Pembe Diyardaki Büyü Kasabasına düşer. Ece çevresine bakındığında meyvesi zümrütten, yakuttan olan ağaçlar pembe çimenler ve pembe derenin yanında minik pembe bir ev görür. Evden çok güzel bir müzİk sesi gelmektedir. Evin kapısını çalar ama kapıyı açan olmaz. Kapının açık olduğunu fark eder eve girdiğinde etrafta uçuşan sihirli ve kalp şeklinde kurabiyeler görür sonra bir peri ile karşılaşır. Ece ilk başta o periyi görmez daha sonra peri ona merhaba der. Sonra Ece de periyi fark eder sohbet ederler. Peri Ece’ye “kurabiyelerden bir ısırık alırsan ne dilersen dile gerçek olacak” der. Ece’de kurabiyelerden bir ısırık alır ve eve geri dönmeyi diler. Gene bir ışık görür yüksek dağdan aşağı yuvarlanır.

Büyükannesinin sesini duyar.

– “Ben sana buraya girmeyeceksin demedim mi Ece?, ayrıca sen yerde neden yatıyorsun? O tozlu kitaba neden sarıldın?” der Büyükannesi.

Ece’nin bulduğu kitap o kadar sürükleyici ve büyüleyici gelmişti ki elinden bırakamamıştı kitap okurken uyuyakalmıştı tavan arasında.

Büyükannesi Ece’nin başını okşadı sonra birlikte kahvaltı yapmaya gittiler.

CEYLİN BENAN ÜNSAL

(Visited 109 times, 1 visits today)