Buz Üstü Satranç

Körling (Curling) orta çağda İskoçya’ da icat edilmiş bir oyundur. Benelüks ülkelerinde oynandığı bilinmektedir. İlk kez 1924 yılında kış olimpiyatlarında olimpik bir spor olarak yer almıştır. 1998 kış olimpiyatlarından beri ise resmi olarak olimpiyat sporudur.

Körling 42*4,3 metrelik buzdan oluşan bir pistte  oynanan bir takım oyunudur. Oyunun amacı granitten yapılmış dairesel taşları buz üzerinde kaydırarak hedefin merkezinde ve ya merkeze yakın bir yerde durdurmaktır. Buz üzerinde iç içe geçmiş halkalardan oluşan hedefe ”ev” ismi verilir. Amaç evin merkezine karşı takımdan daha yakına taş atarak kazanmaktır.

Kazanmak için stratejik düşünce ve hassaslık konuları sayesinde bu spor buz üstü satranç olarak da adlandırılır.

Rink, iki ucunda hedef tahtası şeklindeki evlerin bulunduğu buz pistine verilen isimdir. Pistin hazırlanması sırasında buzun üzerine su damlalarının püskürtülmesiyle  çakıl denilen yüzey oluşturulur. Oyun süresince rink,  6 derecede tutulmalıdır.

Oyunun malzemeleri şunlardır; ayakkabılar, fırça (körling süpürgesi), taş.

Oyunun özel ayakkabıları vardır. Ayakkabıların tekinin tabanınında kaydırıcı denen teflondan vb . malzemeden pürüzsüz bir hat bulunur. Diğer tekin altında ise çekişi arttırmaya yarayan kauçuk bir hat vardır. Fırça  ile  buz yüzeyindeki atıkların kaldırılmasına ve sürtünme ile taşın ivmesinin korunmasına yardımcı olunur. Taş ağırlığı 19,96 kg dır.Üzerinde dönmesini sağlayan taşıma sapı bulunur. Sapların renkleri takımların taşlarını birbirinden ayırır.Taşın altı düz değil konkavdır.

Oynanışı ile ilgili kurallar; bir maç 10 oyundan oluşur eşitlik varsa uzatmaya gidilir. Taraflar 76 dakikada tüm atışlarını tamamlamalıdır. Takım 4 kişiden oluşur içlerinden birisi kaptandır. Kaptan olana “skip”  adı verilmektedir. Ayrıca taşı atan atıcı diğer iki kişi ise süpürgecidir. Ülkemizde körling son yıllarda hayata geçirilmiştir. Bu spor Türkiye Buz Pateni Federasyonu çatısı altında yapılmaktadır. Erzurum’da Curling  Arena adı verilen bir tesisimiz bulunmaktadır. Körling sporu gençler için zeka çalıştırıcı ve koordine gerektiren bir spor dalı olarak tercih edilmeye başlanmıştır.

Kaynaklar;

1.) https://tr.wikipedia.org/wiki/Körling

2.)http://www.nkfu.com/curling-sporu-tarihcesi-kurallari

3.) http://sportistan.com/korling-curling-nedir

(Visited 208 times, 1 visits today)