Buzun Üstünde Dans

Artistik buz pateni bireysel, çift ya da grup olarak buz üstünde dönüş, atlayış, kaldırış, adım dizisi gibi hareketlerin yapıldığı bir olimpiyat sporudur. Yarışmalarda müzik eşliğinde, yapılacak dansın ya da gösterinin konusuna uygun kareografi eşliğinde kostümlerle gerçekleştirilir.

Figür Pateni özellikle son 30 yılda teknik ve artistik planda büyük bir ilerleme gösterdiği için günümüzde bütün dünyada televizyonda en çok ilgi çeken spor dallarından biri olmuştur.  Artistik Buz Pateni`nin öğrenilmesi, disiplinli ve uzun süreli çalışmayı gerektirir. Hemen hemen her gün antrenman yapılmasına ve iyi bir patenci olmak isteyen sporcu adaylarının bıkmadan, yılmadan çalışmasına ihtiyaç vardır. Buz patencilerinin teknik beceri kazanmak için iyi bir antrenöre ihtiyaçları olduğu kadar, artistik yanlarını geliştirmek için iyi bir de koreografa ihtiyaçları vardır. Uluslararası yarışmaların özellikle son 20-30 yılda televizyondan yayınlanmaları, bu spor dalının halk arasında yaygınlaşmasına önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. Sıçramak, havada dönmek ve güzel bir biçimde tekrar buza inerek kaymaya devam etmek, bu spora çok özel bir boyut katar. Jumplar, patencinin buzda ancak belli bir seviyeye gelmesinden sonra yapılabilecek hareketlerdir. Artistik Patinaj veya Figür Pateni, müzik, dans ve sporu bir arada işler . Bunların bir arada olması nedeniyle son derece estetik ve rafine bir spor dalı olarak kabul edilir.

Ankara’da BELPA Buz Pateni’nde profosyonel olarak buz pateni eğitimi verilmektedir. Özverili ve fedakarlık isteyen bir spor dalıdır. Antreman saatleri gece yarısı bile olmaktadır. Ancak buzun üstünde ayaklarınız dans etmeye başladığında da kolay kolay vazgeçemeyeceğiniz bir spora dönüşür. Artistik buz patenı tehlikeli bir spordur. Buzun üstünde kayarken düşebilir, vücudunuzu incitebilirsiniz. Yılmamanız ve vazgeçmemeniz gerekir. Kıyafetleri çok şıktır. Havadaki dönüşlerden sonra ayaklarınızın buza tekrar değişi nefes kesicidir. Annemle Pazar günleri TRT-SPOR kanalında büyük bir hevesle Figür Pateni’nin başlamasını iple çekeriz ve heyecanla izleriz. Bayanların giydikleri kıyafetler, çalan müzik eşliğinde yapılan nefes kesici gösteriler, jürinin puanlaması bu sporun cazibesini ortaya koyar.

Gözlüğüm olmasaydı ben de bu sporu yapmak isterdim.

artistik buz pateni ile ilgili görsel sonucu

Buzun üstünde dans, ruhunuzun özgür kalışıdır.

artistik buz pateni ile ilgili görsel sonucu

(Visited 426 times, 1 visits today)