Çalışan İnsanlarla Yapay Zekaya Karşı Karşıya

Günümüzde yapılan değişiklikler artık takip edilemeyecek seviyelere geldi. Özellikle teknoloji, gelecekte yaşayacağımız dünyayı biçimlendiriyor. Tabii yıllar sonraki dünya için net bilgiler söylemek doğru değil ama yapay zekanın yaşamımızdan eksik olmayacağı, belki de bilinen en doğru yargı.
Yapay zeka konusunda o kadar çok gelişme oldu ki, insan ister istemez yaşamımızın ne kadar değişeceğiyle ilgili meraklanmaya başladı. Çünkü amaç en az uğraşla en doğru ürünü en karlı şekilde ortaya koymak. Artık insan gücü de yeterli olmuyor, pratik ve mükemmellik artık bizde değil, robotlarda, yani yapay zekada.
Kısa süre içinde yaşamımız net bir değişiklik içinde olacak ve bazı işler artık yapay zeka ile olacak. Neden mi bu kadar net konuştum? Çünkü zaten bir değişikliğin içindeyiz, yakından da yakın aslında. Robotlar artık bazı işlerde olacak.
Mesela tıp okumak gerekmeyecek şeklinde düşünceler var. Çünkü yapay zeka, senelerden beri insanlarca yapılan sağlık işlerinin yeni sahibi şeklinde bilinecek.Bununla ilgili yapılan çalışmalar da var.

Pillo adındaki hemşire bir robot icat edildi. Bu hemşire, sağlığınızla ilgili verileri iletme ve hastalar için iyi yardımcı, yararlı ve güzel bir icat. Hemşire robotlar varsa doktor robotlar da olabilir belki. Yani, artık hastahaneye gittiğimizde doktor robotlar muayene edebilir bizi, bilemeyiz.

Gerçekten bir bilim dünyası bekliyor bizi. İnsanların elindeki işler yapay zeka kontrolünde olacak hatta. İnsanın duygusunu anlayabilen, cevap verebilen ve daha birçok özelliğe sahip teknoloji var karşımızda. İşlerimi elbette devralırlar. Ticaret, pazarlama gibi işleri almaları muhtemel olarak görülüyor uzmanlara göre. Borsa ve ekonomide yapay zeka sayesinde sürdürülecek.

Bu gelişmeler tabii ki insanları bazı nedenler dolayısıyla tedirgin ediyor. Bazı sektörlerin yapay zeka ile işlemesi mantıken insanların iş imkanını elinden alma kapasitesinde. Yani insanlar, robotların işlerini yaptığı dünyada yaşayacak ama maaş da olmayacak ki. Böylece nasıl yaşayabiliriz? Uzmanlarca konuya bazı çözümler var, mesela maaşlar insanlar çalışmasa dahi verilmeli bir düşünceye göre ama her devlet bunu istemeyebilir. İyi bir çözüm bulunana kadar yapay zeka hareketinde hızlanma durur mu bilemem ama hiç öyle gözükmediğini söyleyebilirim kolayca.

Yapılan bir testte bazı sektörlerde yapay zekanın yüzde doksan sekiz oranında çoğalacağına, yani sektörde sadece az bir kısımın insan lacağı açıklanıyor ama bazı sektörlerde sıfır virgül sekiz oranında bir çoğalma da var, özellikle teknolojinin önemli olduğu sektörlerde yapay zeka kullanılabilir şeklinde düşünceler de var.

Yani artık dünya teknolojiye bağımlı. Yapay zeka ile değişecek yaşamlarımız ama nasıl değişecek? Gelişmeler bile hala netleştiremedi. Ama şunu bilmeliyiz ki, yapay zeka birçok yenilik getirecek.

Kaynak:

https://blog.quicksigorta.com/teknoloji/yapay-zeka-da-bizi-sevecek-mi-439

Fizikist

https://www.donanimhaber.com

(Visited 86 times, 1 visits today)