Çalışırken Güvenmek

Bu hayatta en çok kime ya da kimlere güveniyorsunuz? Örneğin anneniz, babanız, kardeşiniz veya en yakın arkadaşlarınız en çok güvendiğiniz kişiler arasında mı? Bana soracak olursanız, evet. Bazen kendimden çok aileme güvenirim. Çünkü onlar ,annem ve babam, bu hayatta benden çok daha fazla tecrübe edinmişlerdir

Peki konu bir iş ortamına gelse. Yani bir şirket açacak olsanız ailenizi de bu şirketin bir parçası haline getirip, onlarla beraber bu şirkette çalışır mıydınız? Yoksa “Ya onların fikirleri benim fikirlerimle uyuşmazsa?” diye düşünüp onları bu şirketin yönetim ile ilgili olan bölümlerinden uzak mı tutardınız?

Her insan farklıdır. Bu sebeple herkesin bir konuyla ilgili fikir ve görüşleri birbirinden farklıdır. İnsanın en yakın arkadaşlarıyla hatta ailesiyle bile zaman zaman fikirleri aynı düşmez. Hatta çoğu zaman farklı bile olabilir. Ama bu bir insanın onlarla birlikte bir iş yerini yönetemeyecekleri anlamına gelmez. Çünkü bazen faklı görüşlerdir o şirketi zengin hale getiren. İnsanın en güvendiği insanlardan aldığı bilgiler o şirketin başarısına çok büyük katkı sağlar. Tabii ki zaman zaman fikir uyuşmazlıkları meydana gelebilir. Ama bu o şirketi kötü yöne çekmez. Hatta daha iyiye bile yöneltebilir. Sonuçta elde çok daha fazla bilgi olmuş olur. Tek oluşabilecek bir sorun varsa o da kararsız kalıp ortak bir noktada buluşamayıp iyi bir karar verememektir. Yani eğer doğru ve tek bir noktaya gelinememişse işte o zaman sorun çıkabilir.

Normal bir iş yerini düşündüğümüz zaman orada da insanların birbirinden farklı görüşleri oluyor. Örneğin çoğu insanın bildiği büyük ve isim yapmış şirketler.. Onların arasında da görüş farklılıkları olabiliyor. Sonuçta o ünlü markaların sahipleri de insan ve onlar da bu tarz durumlar yaşayabiliyor. Ama herkesin gördüğü gibi ufak tartışmalar olsa da devam ediyorlar. Bunun sebebi herkesin en sonunda ortak bir noktada buluşması. Tabii ki herkes gibi onlar da istiyordur tek onların dediklerinin olmasını. Ama bu her zaman böyle olamaz. Kişi hep kendi istediği şekilde davranamaz. Ama zaten çoğu zaman güzeldir başkalarıyla bilgi alış verişinde bulunmak. Sonuçta başkalarından yeni bilgiler öğrenmek, kişiyi her alanda olduğu gibi işinde de daha başarılı yapar.

Kısaca kişi iş ortamına atılmak istiyorsa ve bunu ailesiyle ya da yakın arkadaşlarıyla birlikte yapmak istiyorsa bunda hiç bir sorun yoktur. Çünkü her iş yerinde arkadaşlıklar ve aile bağları olabiliyor. Ama bu o büyük iş yerlerinin başarısını olumsuz yönde etkilemiyor.

(Visited 22 times, 1 visits today)