ÇALIŞMA PARADOKSU

Günümüz standartlarında yaşamak gerçekten de çok zor. Özellikle son yıllarda ekonomik güce sahip olmak o kadar önemli bir hale geldi ki maalesef insanlar su bile alamıyorlar. Tabii ki para kazanmak için çalışmak lazım. Hem kendinize zaman ayırabileceğiniz hem de geçinebileceğiniz kadar para kazanabileceğiniz bir iş bulmak çok zor. İnsanlar kafalarını kaldırmadan çalışarak yeterli gelir bile elde edemiyorlar. Sadece para bir sorun değil, bir de bu çalışanların da insan olduğunu unutmamalıyız. İnsanlar kendilerine, ailelerine zaman ayıramıyorlar bu yüzden herkes robotlara benzemeye başlıyorlar. İşe gidiyorlar, yemek yiyorlar, tekrar çalışıyorlar, eve gelip dört saat uyuyorlar ve bu döngü tekrarlanıyor. Peki bu probleme nasıl bir çözüm bulunabilir?

İnsanlar hiç çalışmasın demiyorum fakat özellikle bazı sektörlerde çalışma saatleri inanılmaz bir düzeyde fazla. Bu da problemlere yol açıyor. Bence bu saatler kısaltılmalı ve farklı yollar denenmeli. Mesela insanlar istediği zamanda işyerlerine gitseler ve işlerini bitirip çıksalar. Böylece herkesin sorumluluğu belli olur ve insanlar kendi hayatlarını kendi yaptıklarına göre yönlendirdikleri için kendilerine, ailelerine zaman ayırabilirler. Veya insanların çalışma saatleri kısalsa ve daha çok insan çalışsa. Diyelim ki siz bir doktorsunuz. Size belli çalışma saatleri sunulsa ve siz bu saatlerden birini seçerek her gün o saatlerde iş yapmaya gelseniz. Günün kalan kısmında diğer doktorlarla değişimli bir şekilde çalışsanız. Hiç kimse yorulmaz ve daha çok iş imkânı ortaya çıkar.

Bunlar gerçekten de işe yarayabilecek çözümler olsa da maalesef günümüzde uygulanması zor. Çünkü sadece işçi değil iş veren de zor durumda. Maaş vermek için para olması lazım. Bu yüzden insanlar uzun saatler çalışsa da çok az kazanıyorlar. Bu problemleri çözmek için ilk önce işverenlere destek sağlanması lazım. Hayat çok pahalı olduğu için insanlar satın almıyor, satış olmayınca işveren para kazanamıyor ve maaş veremediği için az işçiyle uzun saatler çalışıyor. Hayat bu kadar pahalı olmasaydı eminim bu ve bunun gibi bir sürü problemin çözümünü ulaşabilirdik.

Özetle ben işçilerin bu kadar uzun saatler çalışmasını doğru bulmuyor. Bu kadar zor şartlar yerine insanlar yeterli saat aralıklarında, kendilerine zaman ayırabilecek, mutlu olup hayatı yaşarken temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeliler.   

(Visited 42 times, 1 visits today)