Çalışmak İçin Doğru Kişi

Herkes daha önce arkadaşlarıyla çeşitli yapmıştır: zaman geçirmiş sohbet etmiş, gezmiş, hatta birlikte bazı ciddi işler de yapmıştır ama bilemiyorum daha önce iyi bir arkadaşınızla uzun süreli ciddi bir işte çalıştınız mı? Eğer böyle bir şey deneyimlediyseniz bu noktada büyük tartışmalardan birine daha dâhil olup bu konudaki fikrinizi dile getirebilirsiniz, sizce bu durum daha mı verimli yoksa tam tersi bu sizi yavaşlatan ve verimliliğinizi düşüren bir durum mu?

Bazı insanlar yakın arkadaşlarla birlikte aynı ortamda çalışmanın hatta bazen aynı iş üzerine birlikte çalışmanın onları büyük oranda desteklediğini söylüyorlar. Böyle bir çalışma ortamında dikkatlerinin asla bozulmadığını hatta çalıştığı kişiyi tanıdığı için çok daha rahat çalıştığını dolayısıyla yaptığı işte daha verimli olduğunu iddia ediyor. Üstelik bazı projelerde özellikle de projeyi yapan kişinin karşıdakinin düşünme şeklini bilmesi gereken türde projelerde insanların çok daha verimli çalıştıkları da söyleniyor.

Bu görüşlerin aksine yine bu kadar insan da tanıdıkları kişiler, iyi arkadaşları veya aileden birileriyle uzun zamanlı çalıştıkları zaman dikkatlerinin inanılmaz bir şekilde dağıldığını ve neredeyse çalışamaz hale geldiklerini söylüyor. Bu görüşü de dikkatte almak gerekir çünkü aslında düşündüğümüz zaman böyle zamanlarda insan bir yanındaki insan ile konuşmaya dalar ve işi savsaklar. Biz ki normal zamanlarda bile onlardan ayrı duramazken şimdi bir de yan yana iken onlarla konuşmadan duramayız.

Ne olursa olsun böyle bir durumda yakın bir arkadaşınızla çalışma fırsatı elde ederseniz ancak kendinize güveniyorsanız bu fırsatı kullanın ve onunla çalışın fakat bu konuda kendinize güvenmiyor ve yanınızda bulunan kişiyle konuşacağınıza inanıyorsanız bu yine sizin seçiminiz. Yapılacak iş çok ciddi değilse yine kendinizi deneyebilir ve bunu başarıp başaramayacağınızı öğrenebilirsiniz. Bu konuda aslına bakılırsa çalışmayı etkileyen bir faktör daha var, yanınızda bulunan kişi. Siz ne kadar çaba harcarsanız harcayın eğer arkadaşınız bu konuda bir şey yapmıyor ve ısrarla size karşı davranıp sizinle konuşmaya çalışıyorsa üzgünüm birlikte çalışmak için yanlış arkadaşınızı seçmişsiniz. Buna rağmen birisiyle çalışırken eğer dikkatiniz dağılıyorsa karşıdakinden önce sorunu kendinizde arayın. Eğer her şeyi doğru yaptığınıza eminseniz bu kez karşınızdaki kişiyle konuşmalısınız. Eğer yaptığınız konuşmanın ardından hala işler normale dönmüyor ve çalışamama durumu devam ediyorsa bu kez en azından bu işi tamamlayana kadar konsantre olmaya çalışmalı, bu işi bitirmeli ve mümkünse bir daha bu insanla çalışmamalısınız.

 

 

(Visited 14 times, 1 visits today)