ÇALIŞMAK MI YOKSA ZEKA MI?

Bugün yıllardır herkesin tartışma konusu olan ve herkese göre farklılık gösteren bir konuyu ele alacağım. “Çalışmak mı yoksa zeka mı bizi başarı basamaklarında ileriye taşır.”
   Öncelikle “çalışmak ve zeka nedir?” sorusunu sorsak daha iyi olabilir. Çalışmak sözcüğünün sözlük anlamı bir şey ortaya koymak, oluşturmak, yapmak için emek harcamaktır; zeka sözcüğünün ise insanın düşünme, akıl yürütme, nesnel gerçekleri algılama, kavrama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tümüdür.
    Artık anlamlarını bildiğimize göre bazı çıkarımlar yapabiliriz. Ama ilk başta sizlerle ülkemize bilimsel açıdan bir sürü katkısı olan bilim insanı Aziz Sancar’ın söylemiş olduğu önemli bir sözü paylaşmak istiyorum. “Çoğu insan zekaya inanır. Ben inanmıyorum. Bizi birbirimizden ayıran emektir. Ben çalışmaya inanıyorum.”(Aziz Sancar)
    Bana göre ise çalışmak ve zeka aynı doğrultudadır. Örneğin bir insan hiç çalışmadan, emek vermeden ve o konu hakkında düşünmeden zekasını geliştiremez. Zekasını kullanmayan bir insan ise yaptığı işte  verimli çalışamaz. En azında benim gözlemlerim bu yönde. Ama tabi ki her insanda böyle olacak diye bir şey yok ve her insanda böyle düşünmek zorunda değil

(Visited 85 times, 1 visits today)