Çalışmak mı Zeka mı ?

Bazı insanlar başarılı olmakta çalışmanın bazı insanlar ise zekanın daha önemli bir etken olduğunu savunuyor. İkisininde önemli olmasına rağmen hala kesin bir görüş ortada yok.Peki sizce hangisi daha önemli zeka mı yoksa çalışmak mı?

Bana fikrimi sorarsanız çalışmak daha önemli. Zaten ne demişler:emek olmadan yemek olmaz. Bence bir insan ne kadar zeki olursa olsun çalışmadığı sürece çok bir yere gelemez. Örnek olacak olursak Edison lambayı tek bir seferde değil birçok kez çalışarak ve pes etmeden çalışarak bulmuştur. Edison zeki değil miydi? Evet zekiydi ama bu kadar çalışmasaydı bu kadar büyük adam olamazdı. Başka bir örnek verecek olursak Einstein de eğer bu kadar çalışmasaydı bu kadar büyük yerlere gelemezdi.Buna daha birçok bilim adamı örnek verilebilir.

Çalışmak önemli olsa da zeka da tabii ki gereklidir. Ama zekayı eğer çalışma ile ödüllendirmezsek pek bir işe yaramaz o zeka. Mesela bir tohum düşünün onu sulamadıkça yeşermez ve büyümez değil mi? Çalışma ile zekayı da buna benzetebiliriz eğer biz zekayı çalışma ile beslemezsek fikirlerimiz,zekamızla düşündüğümüz kadarıyla kalır ve çalışmadığımız için o fikirleri geliştirip ileriye dönük yapamayız. Ya da mesela eğer zeka tuğla ise çalışma o tuğlaların oluşturduğu evdir.Yani kısacası zeka tek başına beli bir yol gider ancak. Zeka ise zekanın o yolu tamamlamasına yardı  eder. Zeka çalışma olamadan çalışma da zeka olmadan başarılı olamaz.

Daha önceden de dediğim gibi zeki olup da çalışmayan pek başarılı olamaz. Yani zeka tek başına bir işe yaramaz onu çalışma ile tamamlamak gerekir. Başka bir örnek verecek olursak Beethoven sağır olmasına rağmen çok çalışarak dünyaca ünlü bir piyanist haline gelmiştir.

Özetlemek gerekirse başarılı olmada zeka da çalışma da önemlidir fakat çalışma zekaya göre bence biraz daha önemlidir.Çünkü alın teri dökülmeyen bir iş başarılı olamaz. Zeki birçok insan çalışmadığı için başarılı değildir çünkü zaten çalışmadığı ve bilgisini ortaya dökemediği için zekiliğinin de farkında değildir. Bu yüzden başarılı olmakta en önemli olmak çalışmak,emek harcayıp alın teri dökmektir.

(Visited 796 times, 1 visits today)