Çalışmak ve Zeka

”Çoğu insan zekaya inanır. Ben inanmıyorum. Bizi birbirimizden ayıran emektir. Ben çalışmaya inanıyorum.” (Aziz Sancar)

  Hepinize merhaba, bu yazımda sizlerle yukarıda gördüğünüz Aziz Sancar’ın sözü hakkındaki düşüncelerimi paylaşacağım. İyi okumalar.

  Aziz Sancar zekaya inanmadığını ve bizi birbirimizden ayıran şeyin aslında çalışmak ve verdiğimiz emekler olduğunu söylemiş. Yani burada aslında bir insanın başarısını onun zekasına göre değil verdiği emek ve çalışmalarına göre değerlendirmemizi söylemeye çalışmış bence. Ben bu düşünceye katılmıyorum çünkü saten insanın emekleri ve çalışmaları insanın zekasını oluşturur bence. Bu yüzden insanın başarısını zekaya göre de değerlendirebiliriz. Çünkü çalışmaları zekasını oluşturuyorsa, zekası da aslında çalışmalarıdır. Ve bu şekilde insanın emeklerine de saygı gösterdiğimizi belli etmiş oluyoruz ve bu değerlendirmelerime göre de bence zeka terimini bu şekilde kullanmamızda bir sakınca yok. Ancak tabi ki farklı bir düşünce de zeka farklı bir şekilde tanımlansaydı işte o zaman bu söylediklerimi tekrar değerlendirmem gerekebilirdi.

Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler? Bana katılıyor musunuz? Fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Bir sonraki bloglarımda görüşmek üzere!

(Visited 6 times, 1 visits today)