ÇALIŞMANIN HANESİNE BİR PUAN DAHA

Başarı. Başarı hepimizin hayatında en çok istediği şeylerden bir tanesidir. Geçmişten bugüne iz bırakan insanlara bir göz atalım. Peki sizce bu insanlar sadece zeki olduklarından mı bu kadar başarılı oldular? Sadece masalarına oturup “Benim dahice bir fikrim var!” diyerek mi yaptılar keşiflerini? “Hadi yeni bir şey icat edeyim çünkü çok zekiyim.” diyerek mi günümüzü kolaylaştıran icatları yaptılar? Pek sanmıyorum.

 

Bana göre bu insanlar başarılı olmak için çalıştılar. Çalışarak herkesin önüne geçtiler. Yanlış anlamayın; ben size zekanın önemsiz olduğunu söylemiyorum. Tabii ki aramızdan bazıları bir olayı daha kolay anlarken birimiz daha zor anlayabilir ama o daha zor anlayan kişi çalışıp sizin önünüze de geçebilir. Benim için zeka bir ağaç gibidir. Meyvesi de pek tatlıdır. Ama eğer o ağacın suyu olmazsa o ağaç o sulu meyvelerini veremez, eğer o ağacın sağlam kökleri olmazsa o ağaç dik duramaz, siz o ağaca emek vermezseniz o ağaç yaşayamaz. İşte o su, o kökler de çalışmaktır. Evet, belki bazılarımız diğerlerinden daha zekidir. Ama sizin o zekanız sizi bir yere kadar götürür. Eğer zekanızı çalışmayla desteklemezseniz, zekanız da bir işe yaramaz. Çalışma her şeyin temelidir. Eğer siz bir işe emek verirseniz siz o işte başarılı da olursunuz.

 

Kısacası ben zekanın değil de çalışmanın ve emeğin daha üstün olduğunu düşünüyorum. Eğer zekiyseniz ve çalışmıyorsanız bir süre sonra gerilersiniz. Çünkü sizin yanınızda sizin emeğiniz, sizin gücünüz yoktur. Çalışma ve emeğin hanesine bir puan ve bir puan daha!

Siz zekaya mı inananlardansınız yoksa çok çalışmaya mı? #elifkarakışla #motivasyon #başarı #kişiselgelişi… | Motivasyon, Good night quotes, Albert einstein sözleri

(Visited 15 times, 1 visits today)