ÇANAKKALE …

“Çanakkale Geçilmez” ….

Birinci Dünya Savaşı’nda yedi düveli karşısında bulan Türklerin yaptığı dillere destan Çanakkale savunması ardından söylenmiş sözdür. Düşmanlarımız bu sözü dile getiremeseler de kafalarına o gün dank ettiği gibi bugün de hala o acı mağlubiyeti hatırlamaktadır.

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki o gün Çanakkale Destanını yazan kahraman Mehmetçik olmasaydı biz de bugün burada olamazdık. Çanakkale Savaşını yaşayanlar ve o savaşta bulunanlar, sadece toprakları ve boğazları korumakla kalmamış aynı zamanda ta yıllar sonra biz çocukları da korumayı ve kollamayı başarmışlardır. Bizlerin rahat ve huzurlu bir ülkede yaşamamız için kendilerinden vazgeçmişlerdir.

Böyle bir durum karşısında biz çocuklar ne diyebiliriz ki ? Geçmişte bizim için yapılan bu  fedakarlığa nasıl cevap verebiliriz ki?

Tabi ki çok çalışarak… Bizim için canlarını seve seve veren şehitlerimize  verebileceğimiz en güzel cevap  tabi ki çok çalışmaktır. Bize emanet bırakılan devletimizi, ilim, bilim, teknoloji, sanat, medeniyet alanlarında en yüksek seviyeye çıkarana kadar durmadan yorulmadan çalışmak.. Çünkü bence ancak bu şekilde geçmişime ancak bu şekilde cevap verebilir, borcumuzu ancak bu şekilde ödeyebiliriz.

Ruhunuz Şad olsun….

(Visited 123 times, 1 visits today)