Çanakkale Bir Mucize mi?

Yıl  1915. Gelibolu Yarımadası’nda zor günler geçiyor. Acı günler geçiyor. Peki neden, kimin yüzünden geçiyor bu zor ve acılı günler. Kim yaşatıyor askerlerimize, evlatlarımıza bu acıları ?

İtilaf  Devletleri. Cevap : İtilaf Devletleri. Peki neden ? Aslında o savaşın yapılmasının o kadar çok nedeni var ki .  Örneği ilk olarak herkesin bildiği o meşhur Rusya ‘ ya yardım amacı. Bizi tarih sahnesinden silmek .

Ama  bunu yapamadılar.

Herkesin kendine uygun bir inancı var. Müslüman, Hristiyan… Fakat inanın o  savaş öyle bir savaştı ki herkes yani iki tarafta Tanrı yani Allah’ın bizim yanımızda olduğunu kabullenmişti. Bazıları hala inkar ediyor olsa da inanın bu bir mucizedir.

Örneğin size bir adamdan bahsedeyim ismi : Winston Churchill. Peki kim bu adam?  Bu adam savaşta İngiltere adına savaşmış ve savaştan sonra İngiltere Başbakanı olmuştur. Bu adam o savaştan sonra dedi ki ” Anlamıyor musunuz, biz Çanakkale’ de Türklerle değil, Tanrı ile savaştık! Tabii ki yenildik…”

Aslında verilecek o kadar çok örnek var ki ölen askerlerimizin geri gelmesi başka bir İtilaf Devletleri komutanın uykusunda suda boğulduğunu ve uyandığında bile ilk başta boynunda ki o kuvveti hissettiğini ve odada bir şeyler gördüğünü söylüyor.

İnanın bana bu savaş rakamsal olarak bile bir mucize. Onlardan o kadar az sayıda askerimiz, gıdamız ve silahımız var ki bu savaşın kazanılması bu yüzden bir mucizedir aynı zamanda.

Ama biz bu savaşta sadece Allah ya da Tanrının yardımıyla kazanmadık. Biz bu savaşta hem maddi hem manevi çok büyük kayıplar verdik. Bu savaşta sadece ya da diğer savaşlarımızda sadece cephelerde savaşmadık . Evlerde açlıkla, yetim ve öksüz kalan çocuklarımızla o kadar çok manevi kayıplar verdik ki.

O yüzden çoğu insanın Çanakkale’ye girerken kalbi sızlar, istemsizce ağlar, hatta   bazıları şehitlerimizi görür.

İşte o yüzden unutmamak gerekir ki biz orda ve diğer savaşlarımızda biz kanımızı,canımızı kaybettik. O yüzden bizim onlara borcumuzdur : Vatanı, bağımsızlığımızı, cumhuriyetimizi, inkılaplarımızı korumak , her gün daha fazla ileriye, çağdaşlığa doğru ilerlemek.

Demek isteyeceğim o ki evet Çanakkale  Savaş’ı bizim için çok önemli ve diğerleri de öyle. Unutmayalım ki gelecek geçmişe göre şekillenir.

Peki bu savaşın gerçek yüzünü,Mustafa Kemal’in bu savaşta neler çektiğini, o muhteşem zekası ile neleri ileri gördüğünü biliyor musunuz?

Bu savaşın açılma sebepi ititlaf devletlerinin o zamanlar Rusya’ da gerçekleşen bolşevik  ihtilalinde çarlıklara yardım göndermek ve osmanlıyı savaş dışı bırakmaktı.

Bu savaşı bizim zorlu kılan bir şeyde alman komutan Liman von Sanders’ti. Savaşta saçma salak teknikler uygulayıp Mustafa Kemal’ in ileri görüşlülüğü ve zekası olmasaydı

 

 

 

(Visited 135 times, 1 visits today)