Çanakkale Geçilmez

Hiç düşündünüz mü anlı şanlı Türk bayrağımızın altında yatan anlamı? Hiç düşündünüz mü bir Türk bayrağı nasıl bu kadar özgür dalgalanabiliyor?

Bir Türk bayrağı uzaktan bakıldığında üzerinde sadece ay yıldız varmış gibi görünür belki ama içerisinde çok derin anlamlar yatar. Hilal İslamiyeti, yıldız ise Türklüğü simgeler. Al rengini ise uğruna savaşan şehitlerin dökülen kanından almıştır. Türkiye’nin her karış toprağı şehitlerin kanı ile bulanmıştır zamanında.

Bugün de en çok kan dökülerek, çok büyük uğraşlar verilerek kazanılan bir zaferin yıl dönümü: 18 Mart Çanakkale Zaferi. 104 yıl önce bugün, büyük ve çok zamandır kazanmak için çaba gösterilen bir savaşı kazandık. Bugün, Çanakkale’nin her yeri tarih kokmaktadır. Çanakkale’ye gittiğinizde vatan sevgisini doyasıya hissedebilirsiniz. Çok büyük uğraşlar verilerek ve çok büyük fedakarlıklar yapılarak kazanılmıştır bu zafer. Askerlerimiz düşman askerlerin sayısına göre daha azmış, silah ve cephanelerimiz daha azmış, yiyeceğimiz, kıyafetimiz daha azmış mesela. Teknoloji açısından düşman daha üstünmüş. Ancak bizim askerlerimiz bunlara hiç aldırış etmeden yemeden içmeden savaşmayı tercih etmişlerdir. Öğünlerinde sadece ekmek ve hoşaf olmasına rağmen ne kadar aç kalsalar da her zaman vatan sağ olsun diyerek yollarına devam etmişlerdir. Ve tek gayeleri sadece vatanı bağımsızlığına kavuşturmak, bizleri bugünlere getirebilmek olmuştur. İşte bu yüzden onlara çok şey borçluyuz. Bu nedenle bizlerde Gelibolu’nun, Anafartalar’ın, Conkbayırı’nın değeri büyüktür. Eğer Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı, Seyit Onbaşı olmasaydı, Hüseyin Kaçmaz gibi binlerce askerimiz, gazimiz, şehidimiz olmasaydı bu savaş kazanılabilir miydi? Ya da Nusret Mayın Gemisi olmasaydı…

Fedakarlık dediğimiz şey bence tam da bu anlama geliyor. Herkes ortak bir gaye için canını feda etmeye hazır. Örneğin Seyit Onbaşı’nın da kendine zarar verebileceğini bildiği halde  200 kg’nin üstünde bir mermiyi sırtlanması da vatanı için yaptığı en büyük fedakarlıklardan biridir. Bence her Türk hayatında bir kere bile olsa Çanakkale’yi gezip görmeli. Şehitlikleri, tabyaları, kaleleri gezmeli ve o zor zamanları, insanların yaşadıklarını hayal etmeli. Çünkü her şey sanki çok yeniymiş gibi.

Başta da dediğim gibi, bir Türk bayrağının altında çok anlam yatar. İçerisinde çok kan dökülmüştür. Bütün şehitlerimizin adına, anlı şanlı Türk bayrağının bugün özgürce dalgalanmasını sağlayan Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümünü anıyoruz. Onlar olmasaydı biz bugünlere gelemezdik. Çanakkale geçilmez!

(Visited 370 times, 1 visits today)