ÇANAKKALE GEÇİLMEZ!

Bu Vatan İçin Çanakkale’de Varını Yoğunu Ortaya Koymuş Olan Her Mehmetçiğe,

Ey, bu toprak için canını veren Hasan oğlu Ali! Mehmet oğlu Hamza, Fatih oğlu Hüseyin…  Yüz üç yıl önce düşmana geçit vermediğiniz Çanakkale Boğazı’nın, Gelibolu’nun sesi oldum bugün.  Kanınızla sulanan Conkbayırı da dile geldi, sesleniyor size en derinden. Gençliğinizin baharında terk etmek zorunda kaldığınız sıralardan; ananızın, yârinizin kelimelere dökemediği satırlardan yazıyorum. Minnettarız, minnettar kalacağız sizlere!

Anaların vatanına kurban olsun diye kına yakıp gönderdiği, yüz binlerce çocuğun yetim kaldığı, Türk doktorun önüne kendi oğlu getirildiğinde “Kurtulma şansı yok” diyerek diğer hastayı isteyip oğlunun mezarına ancak sonraki gün gittiği, havada çarpışarak birbirine geçmiş birden çok merminin( ki olma olasılığı 600 milyonda birdir. ) bulunduğu bir savaşın kahramanlarısınız. Kim bilir kaçınızın kardeşi, can dostu yanında şehit düştü; kaç gün aç kaldınız, kaç gün kuru bir ekmekle yetindiniz? Kolay değil tabi. Kolay değil havada uçuşan kollar bacaklar görmek, saldırı olacak korkusuyla uyuyamamak…

İnsan bedeninin ve ruhunun taşıyamayacağı 250 kiloluk yüklere, manzaralara şahit oldunuz. Hiç silah tutmayan elleriniz, düşmanın toplarına kafa tuttu. Savaş başlamadan bombalanan Seddülbahir’ de şehit düşenleriniz de oldu, ilk Anzak çıkarmasına karşı koyarken şahadet şerbetini içenleriniz de. Tarihin sayfalarına adınızı altın harflerle yazdırdınız, kuşkunuz olmasın.

Bir bölgeye çıkarma yapan 2000 kişilik İngiliz ve Fransız bölüğü, bölgede bulunan selvi ağaçlarını Türk birliği sanıp çıkartma yaptıkları yerden kaçarak bölgeyi terk etmişlerdir, bilir misiniz? İşittiniz mi, gölgeniz bile düşmana korku salmaya yetmiş de artmış bile. Siz on beşlik gençler, arkalarınızda gözü yaşlı cananlar bıraktınız, düşmana karşı gövdelerinizi siper ettiniz. Bir dakika bile düşünmediniz. Allah sizden razı olsun.

Dünyanın en kahraman alayı 57. Alay… Kurban Bayramının ilk günü ölüme gittiğinizi bilircesine bayramlaşmışsınız, birbirlerinizden helallik istemişsiniz. Bir günde hepiniz omuz omuza şehit düşmüşsünüz. Tarifi olmayan bir acı… Sizden sonra bir daha 57. Alay olmadı, olmayacak. Allah sizden de razı olsun. Ölmeden mezara konulanlarınız, siz de haklarınızı helal ediniz.

Ey, şanlı Türk ordusunun şanlı mensubu! Çanakkale geçilmez, bütün dünyaya gösterdiniz! 200 yıl boyunca yenilmeyen İngiliz – Fransız donanmasını boğaza sizler gömdünüz, tarihi baştan yazdınız. “Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum.”  diyerek kurtuluşu başlatan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve siz değerli silah arkadaşlarının eseri olan Türkiye Cumhuriyeti biz Türk Gençliği’ne emanet, gözünüz arkada kalmasın.

DAHA FAZLA RESİM İÇİN:

http://www.canakkalekutup.gov.tr/TR,84263/canakkale-savasi-goruntuleri.html

https://www.youtube.com/watch?v=bOu1SP-oXBo

(Visited 122 times, 1 visits today)