Canavarın Çağrısı

Okuduğunuzda çok etkilendiğiniz günlerce etkisinden çıkamadığınız kitabın sonunu hatırlıyor musunuz? Mükemmel bitmiş olmalı ki böyle bir etki bıraksın. Ya harika bir konusu,dili ve kahramanları olan bir kitabın sonunu okuduğunuzda hüsrana uğradığınız oldu mu? Maalesef ben yaşadım. Yüzüme bir tokat gibi çarpan sonla günlerce kitabın bitmediğine inanmak istedim.

“Canavarın Çağrısı” adlı kitabı duymuşsunuzdur duymadıysanız benden size bir tavsiye okunması gereken bir kitap sonu hariç. Neden mi? Şöyle açıklayayım Günümüz İngiltere’sinde geçen hikâye on üç yaşındaki Conor’ın, annesinin hastalığıyla başa çıkma uğraşını anlatıyor. Conor, annesinin hastalık haberini
aldığından beri her gece kâbuslar görüyor. Derken bir gece, odasının penceresinden
onu çağıran bir ses duyuyor. Bir porsuk ağacını gören pencereden bakınca ağacın
ayaklanmış, dalları ve gövdesiyle insan şekline bürünmüş olduğunu gören Conor
canavarla ilk defa orada yüzleşiyor. Üstelik bu canavar, Conor’ın kendisini çağırdığında ve ona
yardım edeceğinde ısrar ediyor ve epey de bir ikna edici. Conor canavarlara inanma yaşını çoktan geçti,
ancak bu canavar gitmek bilmiyor ve ondan bir şey istiyor: “gerçeği”. Conor ona
gerçeği, yani her gece gördüğü kâbusu anlatana dek Canavar üç hikâye anlatacak.

 

Canavarın Çağrısı tarzı filmler | En iyi önerileri

Canavarın her gece anlattığı bu üç hikâyede kimin iyi kimin kötü, neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamak oldukça karmaşık. Üstelik Conor’ın okul yaşamı da onu zorlamaya da devam ediyor. Annesinin hastalığını öğrendiklerinden beri artık görünmez biri gibi dolaşıyor, kimse onunla konuşmaya cesaret edemiyor. Sınıftaki zorbalar ise onun sabrını zorluyor, ama bu zorbalar çetesi en azından onu görebiliyor… Conor bir karar vermeli: Görünmez olmaya devam mı edecek yoksa korkularıyla yüzleşip gerçeği anlatacak mı?

Hikayede tam burada kopuyor aslında öyle bir canavar yok. Conor’ın kendi aklında yaratmış olduğu bu canavar bu sürecin bir dışa vurumu. Asla gitmek bilmeyen canavar ve gerçeği kabullenmek istemeyen Conor kitabın son sayfasına kadar bunu devam ettiriyor. Sonunda ne mi oluyor? Conor bütün bir kitap boyunca hisleri hakkında en ufak bir ipucu vermeyen karakter gerçeği kabulleniyor. Annesinin ölümünden çok korktuğunu ifade ediyor. Şok edici taraf ise bunu asla hissettirmemiş olması. Son zamanlarda ise annesinin durumunun en kötü olduğu zamanlar ve herkes annesinin kurtulmasını bekliyor. İyi adamlar hep sonsuza dek mutlu yaşarlar ya ve hikaye bitiyor en ufak bir bilgi vermeden sadece gerçek söylenip bitiyor.

Gerçek bir hayal kırıklığı Conor’a ne olduğu, annesinin kurtulup kurtulmadığı, canavara ne olduğu? Hiç kimse bilmiyor. Ben olsam mutlu son kesinlikle eklerdim ama artık canavarın zamanının dolduğunu düşünüyorum. Klasik ama etkili bir son olurdu Conor artık gerçeklerden kaçmadan annesi ile birlikte mutlu bir şekilde yaşardı. Canavar ise Conor’a unutamayacağı bir ders öğretip gitmiş olacaktı.

https://www.tudem.com/images/urundetaykutu/canavarin_cagrisi.pdf

(Visited 99 times, 1 visits today)