Cebimizdeki Teknoloji

Nereye gidersek gidelim yanımızdan ayırmadığımız bazı eşyalarımız vardır. Cep telefonumuz ve cüzdanımız bu eşyaların başında yer alır. Bu iki şey, hayatımızdaki gereksinimleri karşılar; aynı zamanda hayatımızı büyük oranda kolaylaştırır. Peki, cep telefonunuzu mu kaybetmeyi tercih ederdiniz yoksa cüzdanınızı mı?

Son yıllarda teknolojinin hayatımızın parçası olmasıyla beraber cep telefonları günümüzüsn en önemli ihtiyaçları haline gelmiştir. Hatta cep telefonlarına olan bağlılık gün geçtikçe artmaktadır. Araştırmalara göre her on gencin dokuzu cep telefonu bağımlısıdır. Bu durum; yalnız gençlerde değil, yetişkilerde de sık rastlanmaktadır.

Cüzdanımızda genellikle kendimize resmi bir yerden verilmiş belgeleri bulundururuz. Çoğu kişinin cüzdanında bulunan ortak şeyler: kağıt para, bozuk para, kredi kartları, indirim kuponları, kimlik vb. şeylerdir. Bunlar da hırsızların en çok elde etmek istedikleridir. Nitekim biz de bunları en iyi şekilde muhafaza etmeye çalıştığımızdan cüzdanımıza koyarız üstelik birçoğumuz cüzdanını çantasının en dibine yerleştirir ki çalınma olasılığı azalsın.

Cep telefonlarındakiler ise mesajlarımız, aramalarımız, fotoğraflarımız, videolarımız, ses kayıtlarımız, müziklerimiz, oyunlarımızla sınırlı kalmıyor. Cep telefonlarında kişisel bilgilerimizi kayıt edilebiliyor veyahut kredi kartlarımızı dahi kayıtlı tutabiliyoruz. Kredi kartlarıyla temassız bir şekilde kartımıza para aktarabiliyoruz. POS cihazlarından ödemelerimizi cep telefonuyla yapabilir hale geldik. Bu durumda kredi kartlarını yanımızda taşımamıza gerek kalmamıştır.

Eskiden bankada işimizi halledebilmek için sırada saatlerce bekledikten sonra bankada çalışan kişilerle iletişime girmek zorunda kalıyorduk. Sonrasında bankamatikler devreye girdi lakin insanlar gene kuyruk oluşturmaya devam ediyor. Neyse ki mobilden temassız ödeme bu sorunlara çözüm olmuştur.

Cep telefonlarının başka bir avantajı ise: Uçak, otobüs, tren gibi ulaşım biletlerini ve sinema, tiyatro, konser gibi etkinlik biletlerini de cep telefonları üzerinden alabiliyoruz ve böylece bilet sıralarından da kurtulmuş oluyoruz.

Cep telefonları başlı başına bir maliyet. Günümüzde cep telefonlarının fiyatarı 7000’e kadar çıkabililiyor. İnsanlar ekmek almıyor, telefon alıyorlar. Teknolojinin gelişmesiyle cep telefonlarının özellikleri artmaya devam ediyor. Artık bilgisayardan yararlanarak yaptıklarımızı dahi cep telefonu yardımıyla daha kolay ve belki de daha verimli bir şekilde yapabiliyoruz. Eskiden bilgisayarların fiyatları çok daha yüksekti lakin şu an cep telefonları daha üstün durumda. Her ne kadar bağımlılığa sebep olsalar bile gerçekten cep telefonları günün en önemli ihtiyaçlarındandır.

Kısacası dışarı çıkarken yanımıza sadece cep telefonu alarak çokça şeyi halledebiliriz. Yani cüzdan almamıza gerek kalmaz bile. Bu nedenle cep telefonumu kaybetmektense cüzdanımı kaybetmeyi tercih ederim. Eminim ki nice insanın tercihi de benimkiyle aynı olurdu.

(Visited 25 times, 1 visits today)