Çevre

İnsanları ve diğer canlıların yaşamlar boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak yaşadıkları yerlere çevre denir. Çevrede neler vardır? Çevrede insanlar, hayvanlar, bitkiler, hava, su ve toprak vardır. Bunların hepsi çevreyi oluşturur.

Son yıllarda en çok duyulan şeylerden biri de çevre kirliliği veya çevre felaketidir. Bence insanlar çevreyi en çok kirleten canlılardır. Fabrikalarımız dumanlarıyla havayı, kimyasal atıklarla toprağı ve suyu kirletiyoruz.

Yukarıda gördüğünüz resimde hangi yerde yaşamak isterdiniz? Tabi ki de herkes denizin olduğu yerde yaşamak isterdi. Çünkü orada bol oksijen ve temiz hava vardır. Bence diğer resimde hiçbir insan yaşamak istemez. Çünkü insan susuz ve oksijensiz yaşayamaz. Çevre konusunda çok duyarlı olmalıyız. Nasıl mı? Arabamızın egzoz gazı ile kullandığımız deterjanlara kadar çok dikkatli olmalıyız. İnsanlığın yok olmaması için sizce ne yapmalıyız. Bence geri dönüşüm kutularını arttırıp biraz katkıda bulunabilirsiniz. Elektriği ve suyu tutumlu kullanırsanız birazcık daha katkıda bulunabilirsiniz. egzoz

Sağlıklı, mutlu ve güzel bir dünyada yaşamanın temel şartı çevre temizliği konusunda duyarlı olmaktan geçer. Kendi yakın çevremizden başlayarak tüm çevrenin temizliğine gereken özeni göstermeliyiz. Bilinçli bir çevreci olarak toplumun bilinçlenmesi için katkı sunmalıyız. Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatı olmalıdır. Bir işe kalkışmanın önceliği, kendimizden başlamak olmalı.

Duyarlı bir çevreci olarak yakından uzağa tekniğini kullanmalıyız. “Aslan yattığı yerden belli olur.” sözünden hareketle işe başlamalıyız. Çevreye zararlı her türlü davranışın karşısında yer alarak bilinçli bir toplum, bilinçli bir gelecek oluşturmalıyız.

(Visited 65 times, 1 visits today)