Çevreyi Korumak Geleceğimize Sahip Çıkmaktır

         Çevre, yaşadığımız ortama çevre denir. İyi koşullarda yaşamak istiyorsak, çevremizi korumalı, temiz tutmalı ve güzelleştirmeliyiz.

Yaşadığımız ortamda kediler, köpekler, tavşanlar, kaplumbağalar, koyunlar ve diğer hayvanlar da bulunur. Ayrıca, ormanda yaşayan hayvanlardan filler, kurtlar, ayılar, yılanlar, timsahlar, domuzlar, maymunlar, kuşlar, çitalar, leoparlar ve kaplanlar ile aslanlar da unutulmamalıdır. Hayvanlar da çevre dediğimiz doğal ortamlarda yaşarlar.

Denizde ve okyanusta ise balıklar, ahtapotlar, köpek balıkları, deniz atları, palamut balıkları, balinalar, yunuslar, deniz kaplumbağaları, foklar ve fener balıkları yaşar.

Ayrıca, bitkiler de canlı olup, yaşamamız için çok önemlidir. Ağaçlar, tohumlar, yosunlar, çimenler, kaktüsler, otlar ve çiçekler, zakkumlar, güller de çevremizde bulunur.

Çevremizi temiz tutmak, güzelleştirmek ve hayvanlar ile bitkilerin de yaşayacağı bir ortam oluşturmak için çabalamalıyız. Çünkü, hayvanlar ve bitkiler ancak temiz ortamlarda gelişir ve büyürler. Çevre kirliliği, hayvanların ve bitkilerin yaşamını tehdit eder. Örneğin, balıklar kirli sularda yaşayamazlar. Deniz anası gibi zararlı hayvanlar ise kirli sularda yaşarlar.

Sadece çevremizin temiz olması yeterli değildir. Ayrıca, güzel bir çevre için de hayvanlar ile bitkilerden yararlanabiliriz. Kuşlar ve sincaplar çevremizi güzelleştirir. Bu nedenle, hayvanları çevremizi güzelleştirmek için de beslemeliyiz. Ayrıca, onların da yaşamaya hakkı vardır. Her canlının yaşamaya hakkı vardır.

Sonuç olarak, sağlıklı bir toplum olmak için çevremizi korumalı, güzelleştirmeli ve temiz tutmalıyız. Çevreyi korumak, geleceğimize sahip çıkmaktır.

 

Ege SALDIRIM

                                                                                                                3/A        

 

(Visited 135 times, 1 visits today)