Çevreyi mi Koruyalım Para mı Kazanalım?

Şu an dünyada tartışmasız iki madde büyük bir önem taşımaktadır, su ve petrol. İkisi için de büyük çatışmalar ve sayısız badireler atlatılmıştır. Kısaca ikisi de insanlık tarihi boyunca önemli roller oynamışlardır. Fakat bir tercih yapacak olsak hangisini tercih etmeliyiz, suyu mu petrolü mü?

Ülkeleri birbirine düşüren kaynaktan, yani petrolden başlayalım. Dünyada kullanılan enerjinin üçte biri, hatta daha fazlası, petrolden geliyor. Ayrıca plastik hammaddesi olarak aktif  kullanılıyor ki plastik birçok alanda sıkça kullanılıyor. Ve tabii ki taşımacılık sektöründe yakıt olarak kullanılıyor ve kömürden çok daha kullanışlı olduğu da bir gerçek. Araba, gemi uçak ve birçok taşıt için petrol olmazsa olmaz. Bu kadar çok alanda ihtiyaç duyulması  sebebiyle de dünya ekonomisinde petrolün fiyatı birçok ülke ve şirket için çok önemli olmuştur. Petrol rezervlerine sahip bazı ülkelerin bu kadar zengin olması işte petrole biçilmiş bu değerden kaynaklıdır her ne kadar bu ülkelerin birçoğu da petrol zengini “fakir” ülkeler olsa da. Hatta 2008 ekonomik krizinin çıkmasında da büyük katkısı olduğu iddia ediliyor.

Bunlar petrolün dünya için ne kadar önemli olduğuyla ilgiliydi. Fakat petrol malesef ki birçok zararı da beraberinde getiriyor. Öncelikle petrol yandığında havaya karbondioksit gazı salıyor. Özellikle taşıtlardan soluduğumuz bu petrol nedenli kirli hava akciğer kanseri gibi birçok sağlık sorununa yol açıyor. Bu özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanları tehdit ediyor. Sadece bizler için değil içinde bulunduğumuz ekosistem için de büyük sorunlar yaratıyor. Salınan karbondioksit gazı ozon tabakasına zarar vererek şu anda Birleşmiş Milletler gibi örgütlerde çözümler aranan küresel ısınma sorununa neden oluyor. Bu da bulunduğumuz çevreyi tabiiki de olumsuz etkiliyor. Ve maalesef su kirliliği de petrol kaynaklı bir sorun ve suda yaşayan birçok canlı ve su yaşamını kötü etkiliyor. Yani kendi rahatımız için başka canlıları katlediyoruz, bu sizce doğru mu?

Öte yandan su zaten ekosistemin bir parçası olarak çevreye zarar vermiyor. Ayrıca suya petrole olduğundan daha bağımlıyız. Bir kere içecek olarak tükettiğimiz su besinlerin içinde de bulunuyor. Ve yediğimiz bu besinlerin birçoğu da tarımla üretiliyor yani bu besinleri üretmek için su elzemdir. Sadece yediğimiz şeylerde değil kullandığımız hemen hemen her şeyin üretiminde bulunuyor. Kısaca petrolü kullandığımızdan daha fazla kullanıyoruz suyu, dolaylı ya da dolaysız fark etmeden.

Her ne kadar petrol, akıllıca bir kullanımla bulunduğu ülkeye bolca para kazandırsa bile geleceğimizi düşünmeden kararlar almamlıyız. Yani çevre kirliliklerine yol açan bu petrol bizi kısa vadede bile birçok zorluğa sokacak gibi görünüyor. Evet, birçok alanda petrolü kullanıyoruz ama petrol artık yerini başka şeylere bırakıyor. Örnek olarak elektrikli arabaların yaygınlaşmasının önünü açan birçok projenin olması sayılabilir. Su kesinlikle daha kullanışlı ve düzgün bir gelecek için kesinlikle su seçilmelidir.

 

(Visited 68 times, 1 visits today)