Çiçekler, Çocukların Bile Anladığı Kelimelerdir

Bitkiler çok etkileyicidir. Toprak ve su üzerin  de 350.000’den fazla bitki bulunur. Aslında çoğu insan bitkileri önemsemez ancak onların aslında bizim en büyük yardımcılarımız olduğunu da çok az insan bilir. Onlar hiçbir işe yaramıyor gibi görünebilir ama bizi bir sürü felaketten korur. Örneğin ağaçlar bizi toprak kaymasından korur. Bilmeyenler çok ama bilenler bilir kışın ağaçların yaprakları döküldüğü için çimler bize oksijen sağlar.

Size büyümesi çok hoşuma giden bir bitki olan ananası anlatacağım. İlk önce ananasın yapraklarının altını kesiyoruz. Ananasın sapını dikiyoruz ve kestiğimiz yaprakları kaynatıp ananasın dibine döküyoruz. Fakat acı gerçek şu ki ananas 2 veya 3 yılda büyüyor.

ananas ağacı ile ilgili görsel sonucu

Türkiye’de nesli tükenen bitkilerden bahsedeyim; Beyaz çiçekli Çakal  nergisi, Çan çiçeği, Çorak gülü bunlardan bazılarıdır. Benim en sevdiğim çiçek “Akşam Sefası”dır. Eğer yakınlarınızda varsa akşam  koklamalısınız.

akşam sefası ile ilgili görsel sonucu

Anneannemi evinde kocaman bir balkonu var ve o balkonun her  köşesi  çiçekle dolu. Anneannem çiçekler çok sever, onlarla konuşur,  bu çok hoşuna gider  . Şunu unutmayın bitkiyi seven dünyasını sevendir.

(Visited 375 times, 1 visits today)