Çikolata

Hepimiz mutlu olduğumuzda, kızgınken, üzgünken çikolata yemeyi tercih ederiz. Özellikle gergin ve stresli geçen günlerin yardımcısı olur çikolata. Peki her duygumuzda bizi mutlu etmesi sağladığı hormonlardan mı yoksa bizim psikolojik olarak mutlu hissetmemizden dolayı mı olur?

Çikolatanın mutluluk hormonu sağladığını biliyoruzdur. Ama yararı sadece bu da değil. Ömrü uzattığı, cilde iyi geldiği, çokça enerji verdiği, ömrü uzattığı ve beyin aktivitesini hızlandırdığı söyleniyor.

Birçoğumuz ders çalışırken, bir şeyler yazarken çikolataya ihtiyaç duyarız. Mesela sınavlara hazırlanırken üstümüzdeki stresi biraz da olsa azaltması ve bizi mutlu etmesi için.

Bir arkadaşımızla kavga ettiğimizde, ailemizle kavga ettiğimizde, yakınımızı kaybettiğimizde, eşyamızı kaybettiğimizde veya başarısız olduğumuz gibi üzgün olduğumuz durumlarda da çikolatanın verdiği mutluluğa ihtiyaç duyarız.

Bu gibi durumlarda çikolatanın mutluluk hormonu verdiğine katılıyorum ama sadece bunun bizi mutlu edeceğini sanmıyorum.Psikolojik olarak onu sevdiğimizi ve bize mutluluk ve enerji verdiğini düşünürsek gerçekten de bu etkileri yaratacağını düşünüyorum. Yağlı bir şey yedikten sonra kaşınmamız gibi aslında. Psikolojik olarak onun öyle bir etki yarattığını düşünüyoruz hatta hissediyoruz ama aslıda olan o değil.

Aynı etkiyi pizza yerken, makarna yerken, kahve içerken veya sevdiğimiz yemekleri yerken de yarattığını düşünüyorum. Tabii ki çikolata yerken ki  kadar çok mutluluk vermez ama yine de sevdiğimiz bir yemek olduğu için bizi mutlu edecektir.

Bu tarz besinlerin davranışlarımıza da tabii ki etkisi olacaktır. İnsanlara daha pozitif yaklaşmamızı sağlayacaktır. Yani bize mutluluk veren sadece çikolata değil. Bazı insanların kakaoya alerjisi olduğunu ve sevmediğini biliyoruz. Bu durumda onlara neşe verecek başka yemekler ve içecekler de olacaktır.

Şu aralar gerçekleşen Kahve ve Çikolata Festivali hakkında da konuşmak istiyorum. İçeri girer girmez kahve kokusu yakalıyor. Birçok insanın orada mutlu olduğunu ve çikolata yemek veya kahve içmek için can attığını görebiliriz. İnsanı mutlu eden ve moralini yükselten iki şey oradadır çünkü: Kahve ve çikolata. Ben burada da psikolojinin devreye girdiğini düşünüyorum.  Sonuçta kahvenin içinde mutluluk hormonu yok ama çoğu kişiyi kokusuyla bile mutlu edebiliyor.

Yani çikolata gibi besinlerin hormonlardan çok sevdiğimiz bir şey olduğu için bizi mutlu ettiğini düşünüyorum.

 

(Visited 59 times, 1 visits today)