CİNSİYET NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?

Her gün karşılaştığımız önemli sorunlar var, çocukların psikolojisini değiştirebilecek. Peki hiç düşündünüz mü bu sorunların neler olabileceğini? Mesela çocukların cinsiyetlerine göre okulda başarı sıralamalarının değiştiğini. Ne kadar üzücü bir olay. Herkes çocukluğunda yaşamıştır ya da yaşayanları görmüştür. Derste erkek çocuk olduğu için onun derslerde başarısız olduğunu düşünüp onu dikkate almamak. Çoğu insana göre bu normal olsa da o çocuğun masum duygularını kırabilecek bir olay. Buradan öğrencilerine böyle davranan öğretmenlere sesleniyorum biricik küçükleri üzmeyin!

Gelelim konumuz hakkında yanlış yapılan uygulamaya. Öğrencilerin cinsiyetlerine bakılarak başarı verilerinin kamuoyuna paylaşılması. Benim düşüncem bu uygulamanın çok saçma olduğu. Onların başarıları özelikle de cinsiyetlerine göre başarıları kimseyi ilgilendirmez. Sadece onların cinsiyet fark etmeden başarı göstermeleridir.  Eğer başarılı olurlarsa ,tabi ki cinsiyet ayırmadan, onları gururla tebrik etmeliyiz.

Özetle çocukların hevesini kırmayın ve cinsiyet ayırmadan onları hep destekleyin. Unutmayın ki onların da bir kalbi var ve çok masum. Ayrıca bunlar bizim için de geçerli sadece küçükleri değil benim gibi 8. sınıfları da desteklemeyi unutmayın.

 

 

(Visited 13 times, 1 visits today)