Çocuğa Zeka Testi

yıllardır insanlar zeka testi yaptırıyor kendilerine ne kadar zeki olduklarını belirlemek için. sizce sahiden bu bir işe yarıyor mu bence yaramıyor. hatta artık insanlar çocuklarına bile zeka testi yaptırıyorlar sonuçları görüp övünmek için. Ancak bir şeyi unutuyorlar bu testler sadece matematiği ya da sözel anlayışı ölçüyor.

çocukların hayal gücü herkesten çok güçlüdür ve onların bakış açısı yetişkinlerden çok farklıdır bu yüzden zeka testi bana göre hiçbir şeyi ölçmez çünkü bir çocuk matematikten ya da türkçeden daha fazlasıdır. Bu testler ebeveynlerin acaba çocuğum matematikte başarılı mı ya da okuduğunu anlayacak mı gibi sorulara cevap vermek için yapılmamalı.

  Bu zeka testleri böyle gereksiz yere yapıldığı zaman gelecekte hüsran ile sonuçlanabilir.              Örneğin çocuğunuza bu testi yaptırmışsınızdır ve sayılsacı olmasını bekliyorsunuzdur ve bu yüzden bütün çevrenize böbürlenip benim çocuğum gelecekte bilim adamı olucak diyorsunuzdur ama çocuğunuz 18 yaşına geldiğinde bir anda ressam olmak isteyebilir ve sizde hiçbir şey diyemezsiniz hüsran olarak kalır.

    Ayrıca zeka değişkendir. 1980’lerde yapılan bir deneyde 7 yaşındaki çocuklara zeka testi uygulamışlar ve bu çocukların bazıları matematik ve fen alanlarına yatkın olduğu çıkmış ancak 7 yıl sonra yapıldığı zaman ayni çocuklar müziğe ve enstrüman çalmaya yatkın olduğu çıkmış.

     Yapılmaması gerektiren bir başka neden ise test sonucunda çocuğunuzun zekası yüksek çıksa bile gösteremeyebilir ve bu yüzden hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz ve bu hayal kırıklığı ile çocuğunuza fazla yüklenip onu stres altında bırakırsınız ve böylece bir çıkmaza girmiş olursunuz

Peki ne zamanlar çocuklara bu test uygulanmalı? Uzmanlara göre bu testler psikologlara gidildikten sonra eğer Okuma, yazma ve aritmetik becerilerde yetersizlik varsa Öğrenme hızında yavaşlık gibi okul performansıyla ilgili becerilerde eksiklikler varsa ya da Güçlü merak duygusu ve hafızaya sahipse Akıl yürütme becerisine sahip olma ve yüksek öğrenme hızına sahipse Zengin bir kelime hazinesi, kavram bilgisi ve dil becerilerinin gelişmiş olması gibi özelliklere sahipse psikologlar tarafından belirlenip çocuklara teste tabi tutulabilir.

Toparlayacak olursak eğer durduk yere çocuklara zeka testi yapılması hem çocuklar için hem de ebeveynler için yararlı olmayabilir. Bu yüzden ülkede bulunan bütün çocuklara zeka testi uygulanması mantıklı bir görüş değil. Eğer zeka testi uygulamak istiyorsanız öncelikle çocuğunuzu iyi gözlemlemeniz gerekiyor ondan sonra ise uzmanlara danışmanız gerekiyor

(Visited 31 times, 1 visits today)