Çocuk Hakları

Dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu haklar vardır. Bunlar sağlık hakkı, yaşama gelişme ve vatandaşlık hakkı, eğitim hakkı, dinlenme hakkı, oyun hakkı, istismar ve ihmalden korunma hakkı, katılım hakkı, can , mal ve beden dokunulmazlığı hakkı gibi haklardır.

Gelişmiş ülkelerde çocuk hakları yerine getirilirken gelişmemiş, fakir ülkelerde maalesef çocuk hakları sağlanamıyor. Örneğin Afrika ülkesindeki çocuklar bu hakların çoğundan yararlanamıyorlar. Eğitim hakları, sağlık hakları maalesef ellerinden alınmış bir çok çocuk var.
Bu konuları öğretmenimiz İnsan hakları dersinde bize anlattı ve Çocuk Hakları Kulübü kurmamızı istedi. Çok heyecanlandık ve arkadaşlarımızla bu konu hakkında neler yapabileceğimizi konuştuk. Harika fikirler ortaya çıkmıştı. Özellikle gelişmemiş ülkelerdeki çocuklar için bir şeyler yapmak istiyorduk. Bunun için okulumuzda kermes düzenlemeye tüm gelirini bu ülkedeki çocukların eğitim görmesi için gönderecektik. Okulumuzun bahçesinde herkese açık bir kermes düzenledik. Davetiyeler dağıttık gelirinin ise Afrika’daki çocuklar için olduğunu belirttik. Herkes ailesinden yardım istedi kimimiz yiyecek getirip sattı, kimimiz ellerimizle yaptığımız eşyaları sattı. Kermese herkes yoğun ilgi göstermişti. Hepimiz bir olup kermeste sabahtan akşama kadar çalıştık. Gün sonunda çok yorulduk ama bu yorgunluğumuza değmişti ve düşündüğümüzden de fazla para toplamıştık ve çok mutluyduk. Bir kaç çocuğun eğitim almasını yardımcı olmak bizi çok sevindirmişti.

Bizler sadece kendimizi düşünmemeliyiz. Kendi haklarımızı nasıl sahip çıkıyorsak diğer çocukların haklarını da korumalıyız ve sahip çıkmalıyız.

(Visited 35 times, 1 visits today)