Çocuk İşçi Çalıştırmaya Ağır Yaptırım

Çocuk işçiler, daha genç yaşta iş stresi, kaygı problemleri yaşayan bu çocukları çalıştıran yerlere caydırıcı, ağır yaptırımlar uygulanmalı bence.

Çocuk işçi çalıştırmanın birden fazla nedeni olabilir ama bunlar neden değil, tamamen bahanedir, yalandan ibarettir. Benim şahsi görüşüm, bu çocuk işçileri çalıştıran yerlere ya hapis ya da büyük tutarlı bir ceza uygulanması yönünde. Tabii ki adamın bir çocukluk trajedisi vardır ya da zihinsel problemi varsa bu kadar ağır değil ama yine de bir yaptırım uygulanmalı. Adam ya da kadın sırf eğlence olsun azıcık neşeleri yerine gelsin diye yapıyorsa buna caydırıcı bir yaptırım uygulanmalı. Hak ediyor demek ki. Bir yandan da  çocuğun bunu kendisi istemesi var, aile içi problemleri varsa, çocuğa ve ailesine danışılması en doğru çözüm olur bence.

Bazı insanlar da bu “çocuk işçi”lerin bu işten keyif aldığını, erken yaşta iş hayatını öğrenmeleri için bir fırsat olduğunu düşünüyor. Bu en kötüsü çünkü daha oranın nasıl bir yer olduğunu bilmeden, orada bir tecrübeniz olmadan konuşmak ve çalıştıkları yerde kendilerine nasıl eziyetler çektiriliyor bilmeden, bunca söz söylemek tam anlamıyla, boş. Tabii ki ben de daha önce orayı görmedim ama az çok hayal edebiliyorum orada kendilerine nasıl bakıldığını. Öyle kötü insanlar var ki bu dünyada bu probleme göz yuman, umurunda olmayan, sadece kendisini düşünen onlarca, yüzlerce insan var ve ben hala nasıl böyle bir durumu göz ardı ederler anlamıyorum.

Sonuç olarak biz öyle bir dünyada yaşıyoruz ki kadın katliamları çocuk işçi gibi sayısız problemler var. Hepsinin genel sebebi ise, kendini diğer insanlardan üstün görme ve eğlenme ihtiyacı(tabii ona da ihtiyaç denirse).Eğlenmek istiyorsan eski arkadaşlarını ara, bir hal hatır sor, her şeyi yap ama kimseyi incitme.

(Visited 1 times, 1 visits today)