Çocuk İşçiler

Herkese merhaba bugün sizlere herkesin bildiği ve çoğunuzun yanlış bulduğu bir konu hakkında kendi görüşümü bildirmek istiyorum: Çocuk işçiler…

Yıl olmuş 2022 (21. Yüzyıldayız) bazı ülkelerde kadınlara hatta çocuklara bile köle gözüyle bakılıyor. Bizim ülkemizde en azından bu kadar içler acısı bir durum yok ancak çocuk işçiler yine de var.

Bu çocukların bazıları mülteci, bazıları aile baskısından dolayı, bazıları ise ailesinin maddi durumu iyi olmadığı için buna mecbur kalıyor.

Şimdi diyeceksiniz ki aile baskısıyla nasıl bir çocuk, işçi olabiliyor? Mutlaka bir yerden duymuşsunuzdur hatta size bile öğrencilik döneminizde söylenmiş olabilir, derslerinizde kötü olursanız aileniz size “Seni sanayiye vereceğim” der. Bu da bir baskı yaratır ve çocuklar daha eğitim görürlerken hayattan, derslerden, ailelerinin tepkilerinden usanırlar.

Maddi duruma gelecek olursak bazı çocuklar ailesine bir katkıda bulunmak için, genellikle çok fazla kardeşi olan çocuklar veya annesi babası hasta olan çocuklar, çalışmak zorunda kalırlar.

Mülteciler ise kendi aileleri burada olmadığı için maalesef bunu yapmak zorunda kalıyorlar.

Bu insanlara yardım etmesek bile en azından yaptıklarına ve yapılan yardımlara mâni olmayalım.

(Visited 4 times, 1 visits today)