Çocuk İşçiliği

Ülkemiz Türkiye’de anayasaya göre bir bireyin çalışma yaşı 18’dir. Fakat yine de bu kuralları göz ardı ederek küçük yaştaki çocukları çalıştıran birçok iş veren vardır. Ülkemizde çocuk işçi çalıştırmakla ilgili olan yasa ve cezalara rağmen  birçok çocuk ve genç işçi aile baskısı, hayatta kalma çabası gibi sebepler dolayısıyla bir iki lira kazanabilmek adına çok zor şartlar altında çalışmaktadır.

çocuk işçilik ile ilgili görsel sonucu

Çocuk işçiler çalıştığı işlerin çoğunda kaldırabileceklerinden çok daha fazla bir yükü kaldırmakla beraber aynı zamanda ev geçindirmenin yükünü de taşımak zorunda kalırlar ve çocuk işçilerin çoğu zaman hakları suistimal edilmekte ve yasal çalışma saatlerinden daha fazla süre, yapabileceklerinden daha güç işlerde düşük bir miktar para karşılığında çalıştırılmaktadır. Bu durum sadece bizim ülkemizde değil dünya genelinde de aynıdır. Verilen cezalara rağmen Türkiye’de çocuk işçi sayısı 2 milyona yakın ve bu çocuk işçilerin yüzde 80 e yakını ise kayıt dışında çalıştırılmaktadır. Ayrıca dünya genelinde ise 150 milyon çocuk işçi vardır.

Neden çocuk işçi çalıştırılmamalıdır? Bu sorunun cevabı çok basittir, adından anladığımız gibi o çalıştırılan işçilerden her biri sadece birer çocuk. Bir çocuk sabah kalkıp işe değil okula gitmelidir. Bir çocuk maaş alcağı zaman gelince değil arkadaşlarıyla dışarıda koşturacağı zaman gelince heyecanlanmayı hak eder ve bir genç okulunu bitirip yaşamak istediği hayatı hayal etmelidir ailesine bir iki kuruş para getireceği günü değil. Çocuk işçilik çocukları oyun oynama, okula gitme gibi çoğu hakkından mahrum bırakır. Çocukların bu gibi haklarını ellerinden alarak onları zorla çalıştırma gibi bir hakkı yoktur.

Ä°lgili resim

Çocuk işçiliği önlemek amacı ile yapılan çalışmalar görüldüğü gibi her zaman yeterli olmamaktadır. Çocuk işçilik önemli ve dikkate alınması gereken bir konudur, ne devlet ne de bizler buna göz yummamalıyız. Bizler birer vatandaş olarak oylamalara katılabilir bu konu hakkında çalışma yapanlara destek olabiliriz ve devlet ise bunun üstüne yapılan çalışmalar arttırılmalı, öncelikle çocuk işçiler tespit edilmeli ve belki de sonrasında iş verenin iş kurma hakkının elinden alınması, ettikleri kardan daha fazla para cezası gibi cezalar verilebilir. Ayrıca çocuğunun böyle koşullar altında çalışmasına izin veren ailelere de bazı cezalar uygulanmalıdır. Hiçbir kurum veya hiçbir bireyin çocukları çocuk olma şansından yoksun etme hakkı yoktur.

(Visited 299 times, 1 visits today)