Çocuk İşçiliğine HAYIR!

Öncelikle çocuk işçiliğinin kesinlikle çok kötü bir şey olduğunu söylemeliyim. Çocuk işçiliği 15 yaşını doldurmamış birinin çalıştırılmasıdır ve bu da yasaktır. Ancak 14 yaşını doldurmuş zorunlu ilköğretim çağını tamamlamışsa gelişimlerine engel olmayacak şekilde çalışabilirler. Ayrıca çocuk işçiliği yasal bir şekilde yapılmıyorsa bu da o çocuğun haklarını elinden alınmış olduğunu gösterir. Çocuklar bazen mecbur ve muhtaç oldukları için zor ve tehlikeli işler yapmaktadır.
Çocuk işçiler genellikle yoksulluktan, işsizlikten, göç ve eğitimsizlikten dolayı çalışmakta ya da çalıştırılmaktadır. Ayrıca işverenler de az para ile çalıştırmak istedikleri için çocuk işçi istemektedir.
Dünyada çalışan çocukların sayısı 2000 yılından bu yana 246 milyondan 168 milyona inmiş. Fakat ne yazık ki bu çocukların yarısından fazlası, yaklaşık 85 milyonu tehlikeli işlerde çalışıyorlar. Çocuk işçi sayısının en fazla olduğu bölgeler Asya ve Pasifik bölgeleridir. Çocuklar en çok tarım alanında çalıştırılmaktadır. Bunun dışında hizmet ve sanayi alanında da çalıştırılmaktadırlar. Hiçbir hakları ya da resmi bilgileri bulunmamaktadır. Yani gizli ve yasak şekilde çalıştırılmaktadırlar.
Bu yüzden bence çocuk işçi çalıştıran işyerleri ve buna göz yuman kişiler önce uyarılmalı. Daha sonra büyük ölçüde para cezası uygulanmalı ardındanda da hem işyerleri kapatılmalı hem de hapis cezasına çarptırılmaları gerekmektedir.

(Visited 4 times, 1 visits today)