Çocuk Sahibi Olmak

Çocuk sahibi olmak harika bir duygudur. Çocuk sahibi insanlar çocuklarını terbiyeli, iyi huylu ve güzel yetiştirmelidirler. Anne ve babalar çocuklarına şiddet uygularsa ileride çocuklar da kendi çocuklarına şiddet uygulayıp ailelerini örnek alabilirler.

Çocuklar, anne ve babaların bazı kötü davranışlarını da örnek alabilirler. Mesela sigara içmek gibi bir sürü kötü alışkanlığı ileride kendileri de edinebilirler. Bunun için çocuklarımızın yanında çok terbiyeli ve ahlaklı davranmalıyız. Çocuklarımızı güzel davranışlar edinebilmesi için mutlaka okula göndermeliyiz. Eğer anne-babalar çocukların eğitimini aksatırsa çocuklar eğitimsiz kalır ve ileride kendi çocuklarına da yardım edemez.

Bence çocuk sahibi olmak isteyen insanlar zorunlu bir eğitime katılmalıdır. Örneğin benim annem, ben dünyaya gelmeden önce bir bebeğe nasıl bakılacağını öğrenmek için iki hastanede eğitime gitmiş. Ayrıca hem ben doğmadan önce hem de doğduktan sonra bebek bakımı ve çocuk gelişimi ilgili onlarca kitap okumuş ve hala okuduğunu görüyorum.

Bence çocuk sahibi olmadan önce insanlar sürücü belgesi almak gibi hem eğitime katılmalı hem de sınava girmelidir. Başarılı olanların çocuk sahibi olmasına izin verilmelidir. Çünkü çocuk sahibi olmak dünyadaki en büyük sorumluluktur.

 

 

 

(Visited 44 times, 1 visits today)