Çocuk sahibi olmak isteyen ailelere zorunlu eğitim verilmeli mi?

Hayatının belirli bir aşamsında yeni bir bebek dünyaya getirmek bazılarımızın hedefi olmakla beraber çoğu kişi de bir çocuğun hayatlarında neleri değiştirebileceğinden habersiz.

İlginç bir dünyada yaşıyoruz. Kimisi eğlencesine, kimisi öldükten sonra dünyaya kendinden bir iz bırakabilmek için, kimisi egosunu tatmin etmek için ve kimisi de bebek sevmek için çocuk yapıyor. Sizce bunlar ne kadar etik hareketler? Daha kendi sorumluluğunu üstenemeyen biri hayatının geri kalanı boyunca başka birinin sorumluluğunu üstene bilir mi? Bana göre insanlar bunun hakkında bilinçlenmeli ve karar verirken daha dikkatli olmalılar. Yolda geçerken sağda solda görüyorum bazen, çocuğuna hakaret eden mi dersiniz, ya da herkesin içinde çocuğunu rencide eden, daha bilmediği/öğrenmediği şey yüzünden suçu üstüne atılan bir sürü çocuk var. Kısacası bazı insanlar hiçbir efor sarfetmeden çocuklarının kusursuz olduğunu ve kendi malı olduğunu düşünüyor. Ayrıca vurmadan tutun öldürene kadar tecavüz eden anne ve babalar var.

Peki bunların hepsi ne yüzünden dersiniz? Benim fikrimce hepsi cahillik veya eğitimsizliğe dayalı. Öncelikle çocuk anne karnından her şeyi bilen, kusursuz biri olarak çıkmıyor. Ki öyle çıksaydı böyle savaş ve kötülük dolu bir dünya içinde yaşıyor olmuyor olurduk. En önemli bilgileri tabii ki de ailesinden öğreniyor ve onları örnek alıyor. Bu yüzden birinin çocukluğu nasıl geçmişse geri kalan hayatı da ona göre şekilleniyor diyebiliriz. Aileden gelen eğitim bu kadar önemli olmakla beraber sanılanın aksine iş öncelikle çocukta değil ilk başta ailede bitiyor, biri iyiliği kötülüğü, ne yapması gerektiği veya gerekmediğini öğrenmeden hayata başlaması onu bazen yapmaması gerektiği davranışlara sürükleyip başına dert açıyor, hayata 1-0 yenik başlıyor. Aile çocuğa ne aktarıp aktarmayacağını bilmeden çocuk yaparsa maalesef iyi ve kötüyü ayırt edemeyen bir insan olarak yaşamasını istemeden de olsa sağlayabilir.

Bu bilinçsizliğin çözümü ise bence devlet tarafından verilen ücretsiz zorunlu dersler olabilir. Bazen çok iyi bildiğimizi sandığımız şeyler bile yanlış çıkabildiği için aileler bu derslere bir şans vermeli ve hayatını önemli bir derecede kolaylaştırabilirler. Çocuk sadece eğitimle de bitmiyor, bunun bez değiştirmesi, yemeği, okulu, karşılanacak diğer ihtiyaçları, büyümesi, psikolojisi, arkadaş çevresi, hastalığı, iyi günü ve kötü günü, ergenlik dönemi, üniversitesi, büyüdükçe karşılacağı zorluklar ve daha birçok atlanmaması gerekecek nokta. Bunların hepsi detaylı ve dikkatli bir şekilde ailye aktarılırsa hem ailenin işi kolaylaşır yani beklenmedik şeylerle karşılaşmaz hem de dünya birazcık da olsa daha iyi/yaşanabilecek bir yer olur.

Sonuç olarak hepimiz çocuktuk, hepimizin yaşanmış bir geçmişi ve hayat hakkında öğreniği şeyler var. Ama kimsenin ki tam tamına aynı değil, belki de bu yüzden çoğumuzun davranışları, hayata bakış açısı ve daha birçok şeyi birbirimizden farklı. İnsanın hayatını geçmişi belirler ve o geçmişte ailenin çok büyük, atlamaması gereken sorumlulukları vardır bu yüzden çocuk sahibi olmak isteyen ailelere zorunlu eğitim verilmelidir.

(Visited 137 times, 1 visits today)