Çocuk Yetiştirirken

Eşitlik ne yazık ki çocuk yetiştirirken ve kız-erkek çocuklarıyla iletişim kurarken göz ardı edilen bir kavramdır. Bugün eğer insanlığı eleştiriyorsak bilin ki bunun temelinde yanlış çocuk yetiştirme ve yetişkinlerin çocuklar arasında yaptığı ayrımcılık yatmaktadır.

Toplumumuzun büyük bir kısmı özellikle eğitimden mahrum kalmış anne babalar çocuklara insan olmayı, sevilmeyi, sevmeyi, oyun oynamayı, kendini ifade etmeyi öğretmektense çocuklarına özellikle kız çocuklarına gereksiz yere katı kurallar koyarak çocuklarını kısıtlamaktadırlar. Ayrımclık yüzünden, kısıtlamalar yüzünden kız çocukları özgürlük kavramını bilmeden daha küçük yaşlarda nasıl yemek yapıldığını öğrenerek yetişmişlerdir.Bir kız çocuğunun yemek yapmayı öğrenmesinde ne var ki? diye düşünebilirsiniz.Çok şey var.Çocuklar çocukluğunu yaşamalıdır, anı yaşamalıdır.Oyun oynayacak yaşta olan bir kız çocuğuna yemek tarifleri değil oyunlar, şarkılar öğretilmelidir.Bir erkek çocuğu oyuncak arabayla oynayabilir ama arabayı babasının ya da akrabalarının gazına gelip sürmemelidir.Ayrıca aileler tarafından erkek çocuklarına gereksiz yere verilen cesaret ve özgürlük o çocuğun 7’sinde de 70’inde de kendisinin üstün olduğunu hissettirecek ve istediği zaman her şeyi yapabileceğini sanan bir varlık olduğu düşüncesini aşılamaktadır.Kız çocuklarını erken yaşta evlendirip, erkek çocuklarının yaptığı birçok hareketin ki bu yanlış bir harekette olsa bir marifetmiş bir başarıymış gibi tebrik edilmesi günümüzde birçok kadının kendisini hemen hemen her konuda yetersiz hissetmesine yol açmıştır.Ne yazık ki geçmişten bu yana renklere verilen cinsiyetler varlığını hala korumaktadır.Bir kız çocuğu maviyi sevebilir, arabalarla oynayabilir aynı şekilde bir erkek çocuğu pembeyi sevip, oyuncak bebeklerle oynayabilir.Eşit eğitim için kız  ve  erkek  çocukları  olabildiğince  aynı  imkanlar  altında yetiştirilmeli  ve aynı  muameleyi  göstermelilerdir. Kız  çocuklarının  evlendirildiği  erkek  çocuklarının  okutulduğu  bir  ortamda  eğitim  eşitliği  beklenemez.Erkek  babası  ya  da  annesi  olmak   bir  başarı  değildir. Aynı  şekilde  kız  çocuğu  annesi  ve  babası  olmak  da  bir  başarı  değildir. Ne  zaman  ki  çocuklara  bir  proje  gözüyle  değil  insan  gözüyle  bakılır  işte  o zaman toplum  refah  seviyesine  ulaşır.Erkek  adam  veya  çocuk  ağlayabilir.Erkek  adam  adam  ya  da  insan  olmak  için  yumruğunu  masaya  vurmak  zorunda  değildir.Kız  gibi  ağlanır, kız  gibi  yapılır.

Kız çocuğuna yemek yapmasını öğretirken, erkek çocuğuna araba kullanmasını öğrettik. Sonra da “araba kullanamıyor” diye kadınları, “yemek yapamıyor” diye erkekleri eleştirdik. Şikayetçi olmak istemiyorsak erkek ve kadını eşit ve cinsiyet ayırımı yapmadan yetiştirelim. Aamir Khan

“Cinsiyet eşitliği sadece bir hedef değildir.Cinsiyet eşitliği, yoksulluğu azaltmanın, sürdürülebilir bir kalkınma yaratmanın ve iyi yönetim oluşturmanın temelidir.”(Kofi Annan)

‘Şu gerçeği aşikar kabul ederiz: Bütün insanlar yaratıcıları tarafından eşit yaratılmıştır ve bazı vazgeçilemez haklara sahiptir. Yaşamak, özgürlük ve kendi mutluluğunu arama hakkı böyle haklardandır.'(Thomas Jefferson)

(Visited 47 times, 1 visits today)