Çocuk Yetiştirmek

Çocuk sahibi olacak anne ve babanın eğitilmesi nasıl çocuk yetiştirildiğini öğrenmeleri gerekir.” Neden ders verilmeleri gerekiyor, neleri gösterebilirler ki?” gibi bir sürü sorular var kafamızda. Gelin size anlatayım.

Öncelikle ben, neden ebeveynlerimizin ders görmeleri ve bunun neden zorunlu olduğunu anlatmak istiyorum. Şu anda öyle bir yüzyılda yaşamaktayız ki her gün yeni bir gündemle kalkıyoruz ve ne yazık ki bu gündemlerin çoğunluğu üzücü. Örnek verecek olursak bu yıl temmuz ayında 36 , ağustos ayında ise toplam 27 kadın ailelerinin veya onu sevenlerin ne kadar üzüleceğini bile düşünmeden  cahilce öldürüldü. Amerika’da ırkçılık sanki yeni bir trendmiş gibi polisler nedensiz yere siyahi insanları tutukluyor, hatta öldürüyorlar.  Bunun konuyla ne ilgisi var derseniz insanlar ne gördüyse küçükken veya ne öğretildiyse beyinlerine öyle kazılır konular. Mesela herkesin olmuştur, annem hep bize sen küçükken her zaman ablan gibi olmak isterdin, aynı davranırdın diye anlatır çünkü biz ne görüyorsak öyle davranırız bu alışkanlık küçüklükten başlar. Ya bu insanlar ailelerinden gördü ya da ailesi hiç bakmadı bile bu insanlara konunun aslı başlangıcı hep çocukluktan başladığını anlatmaya çalışıyorum. Ben hala bir çocuğum 14 yaşındayım daha hayatta ne yapacağımı , ne olabileceğimin hayallerini kuruyorum ama aynı zamanda nelerin yanlış veya doğru olduğunu sezinleyebiliyorum.

Ayrıca aile çocuğun pisikolojisini de etkiler bu iyi bir aile ise olumlu kötü bir aile ise olumsuz etkiler. Bunların örneklerini bir çok dizi ve filmde görebiliriz örneğin şu anda devam etmekte olan “Çocukluk” adlı dizi bu konuyu çok güzel ele almıştır. Dizinin insanları bilinçlendirmek için ele aldığı konu çocuğa uygulanan şiddet ve bunun çocukta oluşturduğu duygusal etkileri anlatıyor. Bir diğer başka film ise The Edge Of Seventeen bu filmde başta kızın ne kadar yalnız olduğunu ve kimseyle konuşamadığı özellikle ailesi çünkü ailesi kıza hiç bakmaz ya da umursamıyordu ve hep abisini övüyorlardı bu nedenle ana karakterimiz intihara teşebbüs etmek üzereyken tarih hocası yardımına koşar ve hayatın asıl nelerden oluştuğunu , güzel yönlerini gösterir.

 

Bu nedenle benim düşünceme göre hem çocuk sahibi olmak isteyen, hem de evlatlık edinmek isteyen ailelerin eğitim alması uygun görülebilir. Anlattığım gibi bu çocuğun gelişimini daha iyi etkiler ve ayrıca da pisikolojisini de daha iyi geliştirir. Sonuçta şu anki çocuklar yani yeni nesil geleceğimizi yönlendirecek olan kişiler ve geleceğimizin nasıl  yani iyi ya da kötü olacağı hem bizim hem de ailelerimizin elindedir

(Visited 23 times, 1 visits today)