ÇOCUKLARA ZEKA TESTİ YAPILMALI MI ?

Araştırmama göre:

. “Bir IQ’sunu ölçtürün” cümleleri ile ortaya çıkmaktadır. Bunun sonucunda, ailelerin çocuklarından beklentileri artmakta ve çocuğun okulda bir dersinden dahi başarı seviyesinin düşmesine ya da çocuklarının hata yapmalarına tahammül göstermemeye, katı tutumlar sergilemeye yöneldikleri görülmektedir.

Bence bu araştırma doğru çünkü Böylece hem aileler hem de çocuklar travmatize olabilecek boyutta hayal kırıklıkları yaşayabilmektedir.Ailelerin zeka testlerinin uygulanışı hakkında yeterli bilgi sahibi olmamalarından dolayı, klinik alanda yeterli test bilgisi ve uygulama eğitimi almamış olan psikologlara yönelebilen aileler uzman olmayan kişiler tarafından yapılan yanlış değerlendirmeler sonucunda çocuklarına taşıyabileceklerinden fazla beklenti ve sorumluluk yükleyebilmektedir. Bu durumda çocuklar, psiko-sosyal gelişim süreci içerisinde özgüvenlerinin sarsılması ya da bir anda içe kapanma gibi psikolojik kökenli olumsuz tepkisel davranışlar geliştirebilmektedir.

https://www.yasamhastanesi.com.tr/tr/saglik-profesyonelleri-bildiriyor/447-dikkat-cocuklara-zeka-testi-yaptirmak-zararli-olabilir

(Visited 156 times, 1 visits today)