HDResim.net

ÇOCUKLARIM DA BEŞİKTAŞLI OLACAK

Bir futbol takımı tutmak güzeldir. Çünkü futbol heyecanı bizi hayatın günlük telaş ve sorunlarındandan biraz olsun uzaklaştırır. Yüzbinlerce, hatta milyonlarca kişi ile birlikte aynı takımı tutuyor olmak arkamızda büyük bir güç olduğunu hissettirir. Tuttuğumuz takımın o hafta galip gelmesi ise bize belki de o hafta boyunca hiç yaşayamadığımız mutluluğu verir. İster aynı takımı tutalım ister farklı takımları, arkadaşlarımızla futbol konuşmak en zevk aldığımız sohbetlerden biridir. Hatta ilk defa karşılaştığımız ya da başka hiçbir ortak nokta bulamadığımız insanlarla bile ortak noktamızdır futbol. Saatlerce tartışabiliriz onlarla. Futbol çoğunluğumuzun ortak tutkusu olduğu için en büyük sosyalleşme aracıdır.
Peki neden çoğumuz Beşiktaşlı, Galatasaraylı, Fenerbahçeli ya da Trabzonsporluyuz? Neden bazılarımız Adanasporlu da bazılarımız Yeni Malatyasporlu?
Adanaspor, Yeni Malatyaspor, Trabzonspor, Tekirdağspor vb. şehir takımlarını tutmak, doğduğumuz, büyüdüğümüz ya da nüfusuna kayıtlı olduğumuz şehirlere olan gönül bağımızın kanıtıdır. Lig sıralamasındaki yerleri ne olursa olsun, gönülden destekleriz memleketimizin takımını. Peki ya büyük takımlar? Biri ötekilerden daha havalı da bir başkası diğerlerinden daha mı az başarılı? Hangimiz tutacağımız takımı o yılki futbolcu kadrosuna, teknik direktörüne ya da geçen yılki performans bilgilerine göre belirliyor? Ya da hangimiz istatistikleri analiz ederek her yıl takım değiştiriyor? Tabi ki hiçbirimiz. Hepimizin takım sevdası çocukluğumuzdan geliyor. Çünkü bizim dedelerimiz de, babalarımız da Beşiktaşlıydı, Fenerbahçeliydi, Galatasaraylıydı. Şimdi abilerimiz de, ablalarımız da öyle. Annelerimiz de çocukken başka takımı tutmuş olsa da, bizim takıma geçiverir aile bütünlüğümüz için. Yani aynı takımı tutmak aile bütünlüğü demektir. İşte bu yüzden tuttuğumuz futbol takımları hem çekirdek ailedir hem de milyonlarca kişilik en büyük aile.
Dedem Beşiktaşlı olduğu için babam ve ben de Beşiktaş’a gönül verdik. Babadan çocuklarına geçen bir tutkudur bu ve takım sevdası bir yana, asıl aile içi bağlarımızın göstergesidir aynı takımı tutmak. İşte sırf bu yüzden, benim çocuklarım da Beşiktaşlı olacak…

(Visited 110 times, 1 visits today)